Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Tutela pentru persoane cu handicap
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Tutela pentru persoane cu handicap

Buna ziua .....bunica mea este bolnava de aiselhmer si am fost la centrul de diagnosticare a pers cu handicap si i sa dat gradul1+(cu iînsoțitor) si trebuie să depun o cerere la tribunal pt tutela ......nu mi-a explicat nimeni ce trebuie sa conțină acea cerere ....si ce pași trebuie urmați .....Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Se numeste punere sub interdictie si presupune formularea unei cereri la judecatoria in a carei raza domiciliaza bolnavul. Pe parcursul judecarii dosarului i se va numi un curator iar in final tutorele.
Probele si cercetarea o face procurorul care va audia martori si va dispune efectuarea unei expertize medico legale.
Fiind vorba despre un adult, cred ca vorbiti despre curatela generala, dar pe care o instituie numai instanta de tutela, intrucat spuneti ca mama este bolnava de Alzheimer ,dementa senila si drept urmare nu-si mai poate administra bunurile si nu-si mai poate apara interesele. art. 178 si urmatoarele din noul cod civil,. Adresati-va unui avocat si va va intocmi cererea de curatela indrumandu-va totodata ce acte doveditoare trebuie sa depuneti alaturi de cerere.
Am înțeles că avocatul este din oficiu și nu trebuie plătit nu înțeleg de ce trebuie sa plătesc aceste servicii .....nu pot beneficia ca îngrijitor dacă nu am act doveditor .....cum se întocmește o cerere .....