Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curatela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curatela

Buna ziua. As dori sa stiu daca dispozitia de curatela instiituita in anul 2010 asupra matusii mele diagnosticata cu dementa senila imi ofera posibilitatea de a semna un act de vanzare cumparare pentru apartamentul aflat in proprietatea ei. Mentionez faptul ca nu are alte rude in viata si ca se afla in ingrijirea mea.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Este vorba despre curatela sau tutela? Curatela se instituie doar asupra persoanelor capabile, ori daca este vorba despre dementa senila, nu cred ca se pune probelma unei persoane capabile.
Buna ziua,
Pentru semnarea unui act de vanzare-cumparare in numele matusii este nevoie de incuviintarea instantei, fiind un act de dispozitie pentru care curatorul nu are mandat sa il semneze.
O zi buna!