Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul chiriasului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul chiriasului

Buna ziua..as dori un raspuns daca se poate ..am avut neintelegeri cu proprietarul apartamentului in care am locuit.povestea nu este destul de simpla..desi am cerut la un moment dat si ajutorul org de politie!Am inchiriat un apart. de 2 camere nemobilat, neutilat, fara imbunatatiri pe o perioada de 1 an,am gasit anuntul pe internet postat de o asa zisa agentie imobiliara,deci am platit si un comision negociabil in val de 300 ron.cu o chirie lunara de 200 euro si o garantie la intrarea in aprt de 200 euro.
Chiria am platit.o lunar in primele 5 zile ale lunii tot atunci prop dorea si chitantele pt, cheltuielile de intretinere,la un moment dat m.am aglomerat si am cerut prop sa ceara chitantele la sfarsitul lunii atunci cand de fapt cheltuielile erau scadente deoarece toate platile ..chierie si cheltuieli erau concentrate in aceasi perioada...si imi era destul de greu.Mentionez ca sunt separata legal nu divortata si locuiam impreuna cu mama si cei doi fii minori de 17 si 3 ani.Cand m.am simtit aglomerata c u cheltuieli casei am chemat prop sa discutam cerand un ragaz de 1..2 zile pt efectuarea platilor .Nu a existat nici un pic de intelegere si au schimbat broasca de la usa si ne.au dat afara.Am dormit o noapte la hotel, am mers la circa de politie din zona si am declarat situatia,amavut o discutie in ziua urmatoare cu politistul de proximitate.A constatat faptul ca agentia care a intermediat nu are stampila si semnatura legala.si posibil prop nu au declarat inchirierea.Am cerut politistului sa afle cine este de fapt prop apartamentului pt ca aveam dubii , pe act era trecut un nume ..la mine se prezenta pt ridicarea chieriei asa zisul sot al doamnei dar ei nu poarta acelasi nume.Nu am primit raspuns..a avut loc o discutie in biroul politistului care a hotarat ca trebuie sa parasesc imediat imobilul in 2 ore.Domnul care o insotea pe prop presupusul prop.. a intrebat ce se intampla daca refuza sa ne decshida si restituie bunurile?..politistul l,a informat ce articole de lege incalca si apoi i.a sugerat ca il poate invata cum sa procedeze si au avut impreuna o discutie in birou...doar cei doi Am vrut sa eliberez apart. asa cum a cerut d.nul politist..prop a cerut sa ne intelegem in continuare si isi cera iertare dar ca sa se asigure ca nu plec si ii las datorii restante mi,a cerut sa fac o intelegere de mana in care sa garantez cu bunurile din apartament.Am facut o hartie de mana ..un singur ex care a ramas la ea..eu am platit imediat restantele si am cerut sa vina sa discutam pt ca nu doream sa inchiriez inca un an cu aceste persoane.Am cerut sa se ia in considerare si garantia de 200 de euro platita la inceput sa ne socotim si sa plec din apartament.Atunci eu nu au vrut sa recunoasca plata garantiei desi este trecuta in contract si au pt ca nu aveau nici o dovada ,,chitanta sau ceva de genul au spus ca tot mai sunt datoare si din nou mi.au cerut sa parasesc apart in aceleasi condititi..oprind toate bunurile!Am informat circa de politie prin telefon la ,,BIROUL POPULATIEI.Cu greu am reusit sa imi recuperez bunurile din apartament ..dar tot au mai oprit o parte..bunurile ramase in valoare de 2000 ron pt cheltuieli imaginare ...mentionez ca am chitanta cu ultima plata a intretinerii deci in urma mea nu a ramas absolut nimic de plata.Deci am ramas fara bunuri..prop mi.a raspuns dupa mult timp la telefon si m.a informat ca a vandut tot.Ce ramane de facut?Cand am cerut audientza la comandant pt soliutionare si aveam bunurile oprite in apart. de la biroul de relatii cu publicul mi s.a spus ca nu este de competenta politie sa apelez la instanta..sau ,,recuperatori,,
Pun aceasta intrebare poate reusiti sa ma lamuriti !Am simtit pe pielea mea ca poti fii nedreptatit ca chirias ..ca un politist este informat de un abuz si nu isi face treaba!. Va multumesc!
Este o situatie des intalnita in contractele de inchiriere,in care partile nu isi asuma concret drepturi si obligatii reciproce
Politia de regula,nu se implica in astfel de cazuri
Culpa dv este ca ati avansat proprietarului periodic sume financiare-fara a va opri document justificativ lunar
Intotdeauna intretinerea se calculeaza pentru 1 sau chiar 2 luni in urma,astfel incat dv in luna iunie ati achitat intretinere aprilie sau mai,ramand de achitat c/v intretinere luna in care ati parasit apartamentul
Daca puteti proba in conditiile legii plata garantiei,plata lunara a obligatiilor intretinere si a chiriei,daca puteti proba existenta bunurilor pe care sustineti ca proprietarul le-a vandut,puteti formula actiune in instanta
Politia are o competenta foarte restransa in acest domeniu. Trebuie sa va adresati neaprat instantei . In primul rand pentru recuperarea bunurilor sechestrate si in al doilea rand sa solicitati daune pentru rezilierea abuziva a contractului de inchiriere si pentru fapta ca ati fost scosi afara fara ordin de evacuare. Trebuie insa sa vedeti exact care sunt clauzele contractuale. Daca cdel cu care ati semnat contractul nu este proprietar trebuie sa faceti plangere penala. Va sfatuiesc sa luati toate documentele si sa va adresati unui avocat care va poate expune situatia mult mai clar avand in vedere toate informatiile din inscrisuri.
multumesc!am toate actele necesare...si chitantele pt cheltuieli si acte pe bunurile ramase in apartament chiar si martor in ziua opriri bunurilor!Am platit cheltuielile pt apartament la zi...doua luni dupa parasirea imobilului asa cum se intampla!
Data viitoare contactati un avocat, daca nu inainte de a incheia contractul, macar cand va vedeti in strada. Puteati sa nu plecati de acolo, ati plecat fara sa fi fost nevoie... trebuia un PV la acele bunuri si tot asa.
Acum e nevoie de instanta daca doriti sa mai recuperati ceva, insa depinde daca aveti dovezi privind bunurile, ce bunuri anume, in ce stare, ce valoare etc.
Este posibil la inchirierea unei case sa se faca un contract notarial de inchiriere cu proprietarul,in care sa stipuleze exact bunurile care exista in casa la momentul inchirierii,toate fiind bunurile proprietarului?
Am nevoie daca iau o casa complet nemobilata, sa stiu legal cum ma pot apara de abuzurile proprietarilor care iti retin mobila si te da si afara cu japca cand li se nazare!

Cum ma pot proteja legal de aceste specimene? E tot mai intalnita aceasta practica in Bucuresti de catre diversi proprietari, desi le-ai platit chiria si darile la zi.

Am observat ca multi REFUZA sa inregistreze contractul la financiar sau sa faca un contract de comodat

Eventual de stipulat in contractul notarial si ce bani i-am dat si garantia, asta ca sa nu se intample ca mai sus sa nu mai recunoasca ca a primit o luna garantie

Cum ma pot proteja de abuzurile unui proprietar de a ma scoate afara din casa, daca el refuza sa inregistreze contractul de inchiriere la administratia financiara?
pistritudv, utilizator