Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte de plecare din tara cu copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte de plecare din tara cu copil minor

Pentru plecarea la munca in alta tara, cu un copil de 11 ani, trebuie aprobarea tatalui copilului, in contextul in care sunt divortata?
Depinde cum exercitati autoritatea parinteasca in comun, exclusiv dvs, aveti copilul in incredintare ? Ce va scrie pe hot de divort ?
Daca autoritatea parinteasca este exercitata in comun, atunci este necesar ca tatal sa-si dea acordul prin act autentic notarial cu privire la plecarea dvs impreuna cu minorul in afara granitelor tarii.
La ce varsta nu mai are nevoie de acordul tatalui? Copilul este incredintat la amandoi parintii.
dupa ce devine major nu mai are nevoie de acordul parintilor