avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor

Buna ziua.
Sotul meu, divortat, are din prima casatorie un copil in varsta de 5 ani. La divort, copilul i-a fost incredintat mamei.La divort, copilul implinea varsta de 2 ani. Dupa pronuntarea sentintei, copilul a mai locuit 2 luni cu mama lui, iar apoi ea si cu sotul meu au facut o intelegere ca el va creste copilul pana aceasta isi va termina studiile, adica inca 2 ani. De atunci copilul este la noi, noi il crestem de 3 ani de zile, ea a terminat si facultatea de 1 an de zile, ea vine in vizita o data la 3 saptamani, nu plateste nici o pensie alimentara, nu se ocupa de el.
Intrebarea mea ar fi: in momentul in care ea se va gandi ca totusi ea il vrea pe copil, si va veni dupa el sa il duca, noi evident nu vom lasa acest lucru, insa in instanta, ce sanse am avea ca acest copil sa ne fie incedintat noua? Tin sa precizez ca eu si sotul meu suntem impreuna de 3 ani si pe copil noi il crestem impreuna cu fiul meu (care este din prima mea casatorie) si suntem o familie fericita si unita, copiilor nostri le oferim tot ce putem, umbla la gradinita, sunt foarte educati, participa la ore de baschet, de muzica, deci chiar ne ocupam de ei si nu am vrea sa il pierdem pe fiul sotului meu, mai ales ca mama lui nu se mai stie ocupa de el, copilul nu o asculta deloc, si cand il mai duce in vacanta la ea, mereu ii spune lucruri de genul: Acela nu e fratiorul tau!!! etc.
Astept parerile voastre si va multumesc anticipat.
Daca mama vine maine sa ia copilul la ea nu puteti sa o impiedicati cu nimic - ea are o hotarare judecatoreasca in favoarea ei, sotul dvs nu.
Dat fiind ca copilul locuieste la dvs de 3 ani puteti cere in instanta stabilirea locuintei copilului la tata.
Daca reusiti sa va intelegeti cu mama puteti termina procesul foarte repede - eventual o mediere ar putea ajuta.
Din tot ceea ce povestiti dvoastra, reiese ca este necesar ca sotul dvoastra sa formuleze impotriva fostei sotii cerere de chemare in judecata, avand ca obiect: exercitare autoritate parinteasca in comun (intrucat conform noului cod de procedura civila aceasta este regula), stabilirea locuintei minorului la domiciliul tatalui, precum si cerere de obligare a fostei sotii la plata unei sume lunare pt. intretinerea copilului.
Se va efectua ancheta sociala la locuinta copilului din prezent care va arata cat de bine este ingrijit si conditiile bune in care traieste.
Argumentati in cerere toate cele expuse de dvoastra aici si sotul sa propuna probe din care sa reiasa ca de minor s-a ocupat acesta in ultimii ani si ca acest copil locuieste cu dvoastra, ca este atasat de membrii familiei etc.
Luati legatura cu un avocat, care sa va ajute ca demersul dvoastra sa aiba succes.
Nu exista nici o masura de siguranta pe care as putea sa o iau? Noi nu vrem sa incepem un proces, in ideea ca poate timpul e in avantajul nostru. Eu personal sunt disperata. Si sotul meu la fel. Nu am vrea sa il pierdem pe piticul nostru.
Obtinerea unei hotarari judecatoresti este o masura de siguranta de care aveti nevoie, in caz contrar, oricand mama copilului poate uza de hotararea judecatoreasca prin care i s-a incredintat ei copilul.
Chiar mai mult, pana la solutionarea procesului ar fi necesar ca sotul sa introduca si o cerere de ordonanta presedintiala pt. stabilirea provizorie a locuintei copilului la domiciliul tatalui, pt. a preintampina ca mama sa se hotarasca brusc sa ia copilul conform hotararii judecatoresti deja existente.
Ideea e ca copilul are 5 ani, mai are un an de gradinita, si noi toti ne gandim ca ea o sa il vrea sa il duca pe cand incepe scoala, asta insemnand ca peste un an. Cu ea nu se poate discuta, media, nu gandeste rational, mereu are pretentii legate de copil, ea crede ca ea ne face noua o favoare. E foarte aiurea toata situatia. Singurul lucru de ce ne temem este ca daca copilul va ajunge la ea nu va fi nimic din el, nu se ocupa de el, numai prostii il invata: sa manance la fast-food si etc.

Alte discuții în legătură

Castigare custodie definitiva copil nascut in afara casatoriei Mihaela_ruja Mihaela_ruja Buna ziua, Intrebarea mea este daca se poate castiga custodia definitiva a unui copil de 7 ani, care locuieste cu mama ei si cu ceilalti 5 frati intr-o ... (vezi toată discuția)
Exercitarea autoritatii parintesti unice prin mediere manuelle manuelle Buna seara. Prin mediere se poate stabili exercitarea autoritatii parintesti doar de catre mama, sau este obligatorie custodia comuna? Avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului happymam happymam am dreptul sa obtin domiciliul copilului meu de 5 luni la mine, copil rezultat in urma unei relatii de concubinaj daca eu si tatal lui ne despartim.Nu vreau sa ... (vezi toată discuția)