Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort

Buna ziua,
Am si eu o problema. Am divortat, iar acum urmeaza partajul. Inaintea casatoriei cu sotia de care am divortat, am detinut o garsoniera, bun propriu, pe care am vandut-o dupa casatorie. Cu banii obtinuti si o mica diferenta, am achizitionat impreuna cu sotia un apartament cu 2 camere. Intrbarea este: banii obtinuti din vanzarea garsonierei, bun propriu, intra in masa partajabila? Mentionez ca vanzarea garsonierei si cumpararea apartamentului au numere de inregistrare consecutive la notar, fiind facute in aceeasi zi, la acelasi notar.
Va multumesc din suflet.
Cu siguranta apartamentul va intra la partaj deoarece exista o diferenta intre pretul obtinut pe bunul propriu vandut si cel cumparat. Problema este cota indiviza ce va fi stabilita in urma partajului. Daca banii obtinuti de pe urma vanzarii bunului propriu au fost viratii de catre cumparator intr-un cont iar din contul respectiv aceeasi suma de bani a fost utilizata la cumpararea apartamentului cota dumneavostra va fi proportionala cu pretul primit pe garsoniera + 1/2 din diferenta.
La partaj se va imparti apartamentul achizitionat impreuna cu sotia precum si toate bunurile mobile si imobile cumparate in timpul casatoriei.
Instanta porneste de la procentul de 50% privind contributia fiecarui sot, procent care poate creste sau scade in functie de dovezile aduse de fiecare sot in legatura cu contribuita sa ( prin dovada veniturilor, a sumelor primite in dar de la parinti etc.)
Vanzarea garsonierei si cumpararea apartamentului s-au realizat cu bani cash,primiti si dati in fata notarului.Cele doua tranzactii au numere de inregistrare consecutive.Ma poate afecta faptul ca cele doua tranzactii s-au realizat cu bani cash? Multumesc mult.