Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ MASINA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ MASINA

am divortat de curand si avem bun comun o masina. Eu m-am mutat la oras iar masina este la fosta. Pot cere pana la partaj sa imi cedeze actele de la masina? ea poate circula oricand si ma pot trezii cu vreo amenda , fiind masina pe numele meu. Am incercat sa gasesc cumparator dar vrea sa impartim banii la 3 deoarece avem si un copil mic!!! Daca vand masina se pot impartii banii la notar in functie de actul de vanzare-cumparare? Astept raspunsurile dumneavoastra. Multumesc
reluam , daca sunteti proprietarul de drept al masinii .........
contestatie pentru orice amenda puteti sa faceti abia dupa ce o platiti .Pentru amenda pentru lipsa vignetei (o veti primii de la CNADNR ,la domiciliu prin posta) nu conteaza nici o dovada care o invocati prin acel act de la notariat ,este egal cu zero, singura proba este certificatul de inmatriculare si numele proprietarului , proprietar care nu are cum sa dovedeasca ca nu a fost la volan (inainte de a pleca la drum , trebuia cumperata vigneta , nu conteaza cine o cumpara) ... bine inteles , puncte de penalizare va primi si soferul de la agentul care opreste masina . Aceasta optiune este valabila in cazul in care masina este condusa de alta persoana.

Acel act care doriti sa-l faceti , nu stiu in ce masura va poate exonera de vreo problema ... poate doar in cazul accidentelor (Doamne fereste), actiunii masinii la vre-un furt...dar pentru amenzi , nu va ajuta.

daca nu sunteti propietar , nu va afecteaza nici o amenda .
ContSters324606, utilizator
spuneti o solutie....cum sa fac sa nu plece la drum cu ea..
incercati sa vorbiti si cu seful de post/sectia de politie unde se afla masina , explicati situatia , daca este nevoie puteti da acolo o declaratie , sau incercati sa va convingeti fosta sotie sa va inmaneze certificatul masinii (ca nu mai are cum sa circule cu ea) .
ma gandesc sa vand masina cu 1 leu . sper sa se poate face chestia asta
cui vreti sa vindeti masina cu 1 leu ?
totusi masina este un bun comun , fosta sotie este deacord cu aceast pret ?