Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de plata alocatiei copiilor.
Acum doi ani sotia a facut un dosar de handicap pentru copilul cel mic fiind suferind de o boala cronica si in afara de indemnizatie mai beneficiaza de inca o alocatie de 42 RON, in afara de cea normal, precizez ca alocatia lui a fost luata de mine ,sotia mai are o fata din prima casatorie si pentru care primea alocatie , dupa ce s-a aprobat dosarul baiatului, sotia a primit pe acelasi talon doua alocatii de 84, iar eu ramanand cu alocatia de 42 ron, in luna martie fata a facut 18 ani devenind majora, si de atunci sotia a primit in continuare 2 alocatii pe talon, iar mie mi-a fost retrasa alocatia pe care o primeam, cea a baitului, dupa cum stiam, ducandu-ma la serviciul de plati, mi s-a spus ca SOTIA PRIMEA ALOCATIILE BAIATULUI, IAR EU PE CEA A FETEI si de cand a implinit varsta de 18 ani ,adica din martie alocatia ii vine fetei ,dar problema este urmatoarea, de ce I s-a dat sotiei ambele alocatii ale baiatului, neexistand nici-o cerere in sensul asta , si mi s-a trecut la mine alocatia fetei, care, repet, este a sotiei din prima casatorie, precizez ca nu am adoptat fata ea fiind in continuare pe numele tatalui biologic, deci legal se putea trece o alocatie a unui copil care nu este al meu ,pe numele meu, doar prin prizma ca sunt casatorit cu mama ei ????

Multumesc pentru intelegere
razvancococi a scris:

Buna ziua, am si eu o intrebare legata de plata alocatiei copiilor.
Acum doi ani sotia a facut un dosar de handicap pentru copilul cel mic fiind suferind de o boala cronica si in afara de indemnizatie mai beneficiaza de inca o alocatie de 42 RON, in afara de cea normal, precizez ca alocatia lui a fost luata de mine ,sotia mai are o fata din prima casatorie si pentru care primea alocatie , dupa ce s-a aprobat dosarul baiatului, sotia a primit pe acelasi talon doua alocatii de 84, iar eu ramanand cu alocatia de 42 ron, in luna martie fata a facut 18 ani devenind majora, si de atunci sotia a primit in continuare 2 alocatii pe talon, iar mie mi-a fost retrasa alocatia pe care o primeam, cea a baitului, dupa cum stiam, ducandu-ma la serviciul de plati, mi s-a spus ca SOTIA PRIMEA ALOCATIILE BAIATULUI, IAR EU PE CEA A FETEI si de cand a implinit varsta de 18 ani ,adica din martie alocatia ii vine fetei ,dar problema este urmatoarea, de ce I s-a dat sotiei ambele alocatii ale baiatului, neexistand nici-o cerere in sensul asta , si mi s-a trecut la mine alocatia fetei, care, repet, este a sotiei din prima casatorie, precizez ca nu am adoptat fata ea fiind in continuare pe numele tatalui biologic, deci legal se putea trece o alocatie a unui copil care nu este al meu ,pe numele meu, doar prin prizma ca sunt casatorit cu mama ei ????

Multumesc pentru intelegere

cred ca nu m-am exprimat eu bine, e posibil ca eu sa primesc alocatia fetei sotiei din prima casatorie, neexistand adoptie din partea mea, ea purtand numele tatalui biologic?
Incercati sa luati legatura cu Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala cea care efectueaza plata alocatiei de stat pentru copil .

De asemenea, puteti sesiza Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, adresă e-mail : anps@prestatiisociale.ro
freeelis a scris:

Incercati sa luati legatura cu Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala cea care efectueaza plata alocatiei de stat pentru copil .

De asemenea, puteti sesiza Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, adresă e-mail : anps@prestatiisociale.ro

pai pe Ion Campineanu am fost si ei mi-au zis ,nu despre ei este vorba, am sa ma duc iar acolo ca ei sunt cu restantele si platile pentru alocatii pe Bucuresti ,ca vreau sa vad cine a schimbat alocatia, o cerere formulate in sensul asta si ca mi-au zis ca nu sunt restante, iar asta este a treia luna cand nu este trimisa la posta !