Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... SUMA DERIZORIE PRIMITA LA MATURIZAREA POLITEI DE ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

SUMA DERIZORIE PRIMITA LA MATURIZAREA POLITEI DE ASIGURARE LA METROPOLITAN LIFE

In anul 2002 am incheiat o polita de asi gurare cu fosta societete de asigurari AVIVA actualmente METROPOLITAN LIFE Aceasta polita am facut-o cu gandul ca in 2014 cand ajung la pensie voi avea o suma cel putin egala cu cea cu care am cotizat ba chiar ma asteptam sa primesc si ceva in plus.Cu toate ca in mapa de prazentare a asigurarii {fara a include afirmatiile la superlativ ale agentului} faptul ca polita unit lynked de tip PRACTIC la care am aplicat imi asigura cel putin conservarea capitalului investit acum la maturizarea politei sunt anuntat sec ca suma pe care urmeaza sa o ridic este de 8700 Mentionez ca suma totala cu care am contribuit este de9138 ron societatea de asigurare indexand anual suma pe care trebuia sa o platesc cu o valoare de 8 sau 9 ori mai mare decat rata inflatiei
Dupa solicitari repetate si numai la insistentele si amenintarile mele mi-au trimis o situatie din care rezulta suma cu care am contribuit in cei 12 ani indexata cu un procent neprecizat care se ridica la o valoare de 9138ron situatie la care nici macar nu s-au mai straduit sa faca totalul lasandu-mi mie placerea sa fac adunarea si sa ma surprind singur In fine partea interesanta urmeaza acum cand intr-o situatie anexa sunt prezentate deducerile (chipurile cheltuielile)cu aceasta polita: 1 taxa colectare prima stabilita de ASF 106 ron
2 deduceri ptr cheltuieli initiale 504 ron
3 deduceri ptr chelt de administrare 579 ron
4 deduceri ptr clauze aditionale 441 ron
Total deduceri 1630 ron
Ultimile 4 deduceri nu au nici o formula de calcul sau justificare Din 9138 ron au scazut deducerile si au ajuns la suma de 7508 ron Probabil ca li s-a mult prea mica aceasta suma si ca sa ma mai indulceasca au mai adaugat o suma de 1198de ron denumita "crestere rezultata in urma programului de investitii "de asemenea fara nici o justificare si au ajuns la ;7508+1198=8706 ron suma pe care ar urma sa o primesc. Programul de investitii se cheama CAPITAL GARANTA
Intrebari 1 exista vre-o cale prin care as putea intra in posesia macar a sumei cu care am contribuit lasandu-le acestor capusari profitul obtinut prin folosirea banilor mei in acesti 12 ani ?
2 Avand in vedere ca polita s-a maturizat in 14 04 2014 dar inca nu am ridicat banii si (astept sfaturile binevoitorilor de pe acest forum) probabil voi ajuge in instanta pot solicita dobanda macar de la data maturizarii si pana la data incasarii efective?
3 Deducerile invocate de acesti "capusari" nu seamana cu clauzele abuzite practicate de banci intr-o vreme care au fost ulterior castigate in instanta?
4 Avand in vedere ca am optat ptr un program care prin insusi denumirea lui (CAPITAL GARANTAT) sugereaza faptul ca iti este garantat capitalul investit imi da castig de cauza ? Subsemnatul nu am fost informat de la inceput cu aceste costuri ce ar urma sa le suport .In contract sunt mentionete niste costuri dar nu este precizat cuantumul acestora sau procentul din suma investita care ar urma sa-l suport adica s-ar putea incadra acest aspect la "consumatorul nu a fost corect informat"? Omeneste vorbind care om cu scaun la cap la varsta pensionarii ar investi banii daca ar sti ca primeste mai putin decat a investit? Daca depuneam banii intr-un depozit acum as fi avut garantat o suma mai mare decat cea care mi-o ofera METROPOLITAN LIFE

stolo2000 a scris:

In anul 2002 am incheiat o polita de asi gurare cu fosta societete de asigurari AVIVA actualmente METROPOLITAN LIFE Aceasta polita am facut-o cu gandul ca in 2014 cand ajung la pensie voi avea o suma cel putin egala cu cea cu care am cotizat ba chiar ma asteptam sa primesc si ceva in plus.Cu toate ca in mapa de prazentare a asigurarii {fara a include afirmatiile la superlativ ale agentului} faptul ca polita unit lynked de tip PRACTIC la care am aplicat imi asigura cel putin conservarea capitalului investit acum la maturizarea politei sunt anuntat sec ca suma pe care urmeaza sa o ridic este de 8700 Mentionez ca suma totala cu care am contribuit este de9138 ron societatea de asigurare indexand anual suma pe care trebuia sa o platesc cu o valoare de 8 sau 9 ori mai mare decat rata inflatiei
Dupa solicitari repetate si numai la insistentele si amenintarile mele mi-au trimis o situatie din care rezulta suma cu care am contribuit in cei 12 ani indexata cu un procent neprecizat care se ridica la o valoare de 9138ron situatie la care nici macar nu s-au mai straduit sa faca totalul lasandu-mi mie placerea sa fac adunarea si sa ma surprind singur In fine partea interesanta urmeaza acum cand intr-o situatie anexa sunt prezentate deducerile (chipurile cheltuielile)cu aceasta polita: 1 taxa colectare prima stabilita de ASF 106 ron
2 deduceri ptr cheltuieli initiale 504 ron
3 deduceri ptr chelt de administrare 579 ron
4 deduceri ptr clauze aditionale 441 ron
Total deduceri 1630 ron
Ultimile 4 deduceri nu au nici o formula de calcul sau justificare Din 9138 ron au scazut deducerile si au ajuns la suma de 7508 ron Probabil ca li s-a mult prea mica aceasta suma si ca sa ma mai indulceasca au mai adaugat o suma de 1198de ron denumita "crestere rezultata in urma programului de investitii "de asemenea fara nici o justificare si au ajuns la ;7508+1198=8706 ron suma pe care ar urma sa o primesc. Programul de investitii se cheama CAPITAL GARANTA
Intrebari 1 exista vre-o cale prin care as putea intra in posesia macar a sumei cu care am contribuit lasandu-le acestor capusari profitul obtinut prin folosirea banilor mei in acesti 12 ani ?
2 Avand in vedere ca polita s-a maturizat in 14 04 2014 dar inca nu am ridicat banii si (astept sfaturile binevoitorilor de pe acest forum) probabil voi ajuge in instanta pot solicita dobanda macar de la data maturizarii si pana la data incasarii efective?
3 Deducerile invocate de acesti "capusari" nu seamana cu clauzele abuzite practicate de banci intr-o vreme care au fost ulterior castigate in instanta?
4 Avand in vedere ca am optat ptr un program care prin insusi denumirea lui (CAPITAL GARANTAT) sugereaza faptul ca iti este garantat capitalul investit imi da castig de cauza ? Subsemnatul nu am fost informat de la inceput cu aceste costuri ce ar urma sa le suport .In contract sunt mentionete niste costuri dar nu este precizat cuantumul acestora sau procentul din suma investita care ar urma sa-l suport adica s-ar putea incadra acest aspect la "consumatorul nu a fost corect informat"? Omeneste vorbind care om cu scaun la cap la varsta pensionarii ar investi banii daca ar sti ca primeste mai putin decat a investit? Daca depuneam banii intr-un depozit acum as fi avut garantat o suma mai mare decat cea care mi-o ofera METROPOLITAN LIFE

Buna ziua,

Verificati clauzele contractului de asigurare pentru ca sunt diferite in functie de asigurator si de tipul asigurarii incheiate ca sa vedeti care sunt drepturile Dvs. si daca aveau dreptul sa retina acele sume. In functie de situatie, puteti apoi sa le transmiteti o notificare in care sa formulati solicitarile catre ei (plata suma, dobanzi, etc.) si daca nu se conformeaza, sa formulati actiune in instanta.
Succes!
O companie de hoti , am depus in 4 ani 4000 RON iar la reziliere sa mi se zica ca recuperez doar 300RON
armani, utilizator
Si prietenului meu, metropolitan nu i-a platit asigurarea medicala in caz de accident sau boala (((( au zis ca s-a operat intentionat ca sa le ia banii ((((((( imi pare bine ca eu mi-am retras polita de la ei la timp