Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort prin acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort prin acord

Buna ziua,am introdus divort sotiei mele si am primit acasa o instiintare sa depun la dosar inscrisuri si marori.Mentionez ca fasta este deacord cu divortul si as dori sa stiu daca da o declaratie ca este deacord cu divortul cum trebuie procedat si daca declaratia ei trebue legalizata la notar.Va multumesc.
Acum ca ati introdus actiunea de divort, sotia ar trebui sa se prezinte in fata instantei si sa solicitati impreuna desfacerea casatoriei prin acord.
In caz contrar, aveti posibilitatea sa renuntati la judecata in fata instantei si sa va prezentati impreuna in fata notarului pt. divort.
Nu mentionati daca aveti copii minori si daca ati stabilit impreuna situatia acestora.
da avem o fetita si am cerut cresterea decomun acord al copilului