avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare cash Chitanta?!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare cash Chitanta?!

Buna seara!

Sunt PFA, neplatitor de TVA, impozitata la norma de venit.
Am intrebari la emiterea Facturii/ Chitantei.

Catre persoane fizice care platesc cash, este de ajuns sa le dau numai Chitanta ??

Catre firme/ SRL care platesc cash trebuie sa le eliberez Chitanta + Factura ?

Mentionez ca nu am punct de lucru/ atelier, ci prestez servicii la client/ domiciliu.
Va multumesc pentru ajutor, la inceput de drum....
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 20:24, 11 Mai 2009
In ceea ce priveste persoana fizica sepoate utiliza BON DE COMANDÃ-CHITANŢÃ
Este un formular cu regim special de tipărire, înseriere şi numerotare si serveşte ca document pentru: contractarea serviciilor, confirmarea primirii şi evaluarea obiectului de executat sau de reparat, după caz, încasarea sumei de la client, determinarea volumului serviciilor prestate şi a materialelor consumate.
Se întocmeşte în trei exemplare de către contribuabil.
Circulă:
- exemplarul 1, pentru înregistrarea în contabilitate;
- exemplarul 2 se predă clientului;
- exemplarul 3 rămâne în carnet.
In ceea ce priveste persoana juridica , daca valoarea lucrari/serviciului efectuat depaseste 100 Ron si clientul solicita factura , atunci conform Codului Fiscal sunteti obligat sa o emiteti.
daca clientul solicita factura chiar si sub 100 lei sunteti obligat sa-i emiteti...mai ales ca prevederea prin care sub 100 lei erau suficiente bonurile fiscale, nu mai este in vigoare
=D>...am spus si clientul solicita factura.De specificat ca in azul acesta nu se puna problema de bon fiscal.In schimb atat bonul de comabda-chitanta , cat si bonul fiscal reprezinta doar documente justificative...corect?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incasare client rocky2009 rocky2009 Buna ziua, am un client care vrea sa achizitioneze de la firma mea diverse produse. Acestea depasesc suma de 5000 ron. Factura o vrea pe persoana juridica. ... (vezi toată discuția)
Factura incompleta ContSters83715 ContSters83715 daca un client da banii dar refuza sa primeasca si sa dea detalii pentru factura si chitanta si nu stim decat numele si prenumele , cum procedam la ... (vezi toată discuția)
Baza legala pt. utilizarea "monetarului" va rog sa-mi spuneti care sunt normele legale care stipuleaza utilizarea si completarea "monetarului". (vezi toată discuția)