Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Acte vanzare cumparare / executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Acte vanzare cumparare / executare silita

Situatia este urmatoarea: sotul are un contract de creditare ( nevoi personale ), pe care nu a mai reusit sa-l plateasca de 3 ani, in toata aceasta perioada el neavand serviciu. Evident, firma de recuperare a declansat procedura de executare silita, mai exact o perioada scurta cat a avut serviciu i-a fost blocat contul in care primea salariu, fiindu-i retinut 100/%. Are in proprietate impreuna cu sotia, o casa cumparata si intabulata astfel: 1/2 din casa este proprietatea sotiei, bun propriu, achizitionat cu bani donati de catre fratele ei ( fratele ei avand calitatea de procurator de fonduri ), iar cealalta jumatate fiind bun comun al sotului si sotiei.
Acum ei doresc sa " vanda" acest imobil fratelui sotiei, in speranta ca macar
pentru un timp vor scapa de executare silita. Actul de vanzare cumparare poate fi
anulat la cererea firmei de recuperare ? Poate sotia sa ii cedeze fratelui ei ( cel
care i-a donat banii la achizitionarea imobilului, fiind procurator de fonduri ),
partea ei de proprietate, fara ca firma de recuperare sa poata cere anularea
acestui act ? Sotia nu este coplatitor, nu a semnat pentru acest credit.
Multumesc pentru raspunsuri.
Poate sa vanda, cu unele riscuri si complicatii ulterioare.
Cert: partea bun propriu al sotiei
Incert: partea bun comun.
Vanzarea pentru bun comun poate fi eventual anulata la cererea creditorului.
Procuratorul de fonduri poate cerere restituirea fondurilor sau, in contrapartida, bunul.
Consultati un avocat
Vanzand casa, aveti si costuri ( vanzare si ulterior alta cumparare sau alte taxe ) si riscul sa ramaneti fara casa din diferite motive in legatura cu fratele si nici nu rezolvati problema ca datoria oricum ar fi, se va plati.
E o operatiune inutila, mai bine va intelegeti cu creditorul sa plateasca in cateva transe.
Chair daca nu va intelegeti, nu va poate executa apartamentul daca datoria nu e si a sotiei, creditorul va trebui sa ceara partajul bunului si va rezolvati problema la partaj.
Puteti sa faceti si acum partajul cu sotul, insa si asta poate fi atacat de creditor, nu stim cu ce sanse.

Trebuie sa mai mentionez faptul ca la data contractarii creditului erau casatoriti, numai ca sotia nu a semnat nimic la banca, nu e coplatitor. Are vreo relevanta acest aspect ? Ea poate fi executata pentru datoria sotului ( datorie facuta in timpul casatoriei ) ?
Nu toate datoriile in timpul casatoriei sunt comune, depinde pe ce s-au cheltuit banii.
legalmgm a scris:

Poate sa vanda, cu unele riscuri si complicatii ulterioare.
Cert: partea bun propriu al sotiei
Incert: partea bun comun.
Vanzarea pentru bun comun poate fi eventual anulata la cererea creditorului.
Procuratorul de fonduri poate cerere restituirea fondurilor sau, in contrapartida, bunul.
Consultati un avocat

In ce mod procuratorul de fonduri poate cere restituirea fondurilor ?
Trebuie sa deschida proces sau fondurile pot fi restituite printr-un act notarial ? Multumesc