avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Cam cit costa intocmirea unei testament la notar?Trebuie platit si taxe si onorariu sau numai onorariu?Onorariul depinde de valoarea succesiunii?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:06, 1 Iulie 2014
interesati-va la un notar, vedeti ca onorariile si la ei, difera mult
Daca in testament sunt bunuri evaluabile in bani, Notarul poate aplica taxe in functie de valoarea bunurilor
Numai onorariu, 200-300 lei plus tva.
Taxe la valoarea bunurilor se platesc la dezbaterea mostenirii.
Ultima modificare: Marți, 1 Iulie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire.pentru procesiunea de dezbatere a mostenirii,de la parinti,nou ... Michelle's Michelle's Pentru procesiunea de dezbatere a mostenirii,de la parinti,noi fratii,trebuie sa platim obligatoriu vreo taxa la notar?este legal,sau este la mana notarului sa ... (vezi toată discuția)
Cost total succesiune / recomandare notariat / alte mici intrebari TzapInferno TzapInferno Buna ziua. Impreuna cu mama mea avem de facut o succesiune in urma decesului tatalui meu. Mostenirea ar consta in 2 apartamente, in Bucuresti ambele, unul ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire Alexandra1421 Alexandra1421 Buna ziua , in incheierea unei succesiuni notarul a transmis plata ce trebuie efectuata. Va rog sa imi spuneti ce se poate face daca onorariul cerut ni se pare ... (vezi toată discuția)