Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Revizuire - tardivitate ? Anulare hotarare ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Revizuire - tardivitate ? Anulare hotarare ?

- litigiu de munca:
- angajatorul: a formulat o actiune de Revizuire /12.03.2014
a unei hotarari /primita 27.09.2013 ( Tribunal ),
indreptata ( eroare materiala ) /primita 21.10.2013 ( Tribunal ),
in baza unei hotarari /primita 01.11.2013 ( Curte de Apel ),
incheiata procedura de Mediere /12.02.2014.

- Revizuire - cf. Art. 394 - Cazurile de revizuire:
Revizuirea poate fi cerută când:
e) când două sau mai multe hotărâri judecătoreşti definitive nu se pot concilia.

- Tribunalul a mers pe
procedura noua ( de inaintare inscrisuri, de citare, etc. ).

- instanta a analizat dosarul si a fixat termen
in vederea judecarii cauzei.
- din start, instanta nu respins actiunea ca tardiva.

- In fata instantei,
instanta sau parataul mai poate invoca exceptia tardivitatii
introducerii actiunii ?
- daca este admisa aceasta exceptie,
vor ramane valabile 2 hotarari contradictorii ?
- cum se va putea anula /desfiinta hotararea
daca va fi respinsa actiunea de Revizuire ?

sincer nu se intelege. explicati mai pe larg. ce revizuire? ce cerere se judeca? care tardivitate?
- se cere Revizuirea hotararii Tribunalului
in baza Deciziei civile a Curtii de Apel.
- initial, salariatul a castigat in instanta un alt salariu = hotarare 1.
- tot in instanta, salariatul a mai castigat si o majorare
a salariului stabilit prin hotararea 1, rezultand hotararea 2.
- intre timp, angajatorul a facut Recurs la hotarare 1.
Curtea de Apel a desfiintat hotararea 1,
punand partile in situatia anterioara,
salariul angajatului ramanand cel stabilit initial de angajator = hotarare 3.

- acum, prin Revizuire,
se cere anularea hotararii 2 in baza hotararii 3,
intrucat nu se mai poate pune in aplicare hotararea 1,
deoarece:
- Curtea de Apel a modificat salariul pe care s-a bazat majorarea.
Adica, salariul avut in vedere de instanta la majorare nu mai exista,
asa incat hotararea de majorare nu mai are cum sa se calculeze /raporteze,
la un salariu desfiintat, care nu mai exista ca baza de calcul.

- intrebari:
- in cazul de fata, odata ce
instanta a analizat dosarul si a fixat termen
in vederea judecarii cauzei
si, din start, instanta nu respins actiunea ca tardiva,

- acum, se mai poate invoca exceptia tardivitatii actiunii ?
- In fata instantei,
instanta sau parataul mai poate invoca exceptia tardivitatii
introducerii actiunii ?
- daca este admisa aceasta exceptie,
vor ramane valabile 2 hotarari contradictorii ?
- cum se va putea anula /desfiinta hotararea
daca va fi respinsa actiunea de Revizuire ?