Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS la vanzari imobile
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS la vanzari imobile

Tot citeam pe forum despre faptul ca CNAS trimite somatii de plata pentru cass la cei care nu au fost asigurati dar au vandut case, terenuri si alte alea. Din ce inteleg, vin sume cu penalizari pentru ca vanzarea s-a facut acum x ani.
Problema se pune asa: nu toata lumea e consultant fiscal ca sa stie ca daca nu e asigurat sau daca e pensionar sarac (<740 lei) va trebui sa plateasca cass la valoarea tranzactiei imobiliare. Si, in mod cert, tanti aglaia din comuna cucuieti, nu avea de unde sa stie de treaba cu cass-ul.

Dat fiind faptul ca sumele respective sunt venite abia acum, cu penalizari pe mai multi ani, nu s-ar putea angaja si raspunderea anaf pentru aceste penalizari? De ce zic. Ei aveau baza de date cu tranzactiile in fiecare semestru, stiau la fiecare semestru cine si ce a vandut si daca e sau nu asigurat. Prin urmare, daca isi faceau treaba, trimiteau instiintarea de plata in timp util, astfel incat sa nu se stranga atatea accesorii. Stiu, poate veti zice ca legile trebuie sa fie cunoscute de toti. E adevarat asta, insa statul trebuie sa aibe in vedere ca unii nu prea s-au dus la scoala si nu a avut cine sa-i invete. Asa cum au impus ca impozitul sa fie retinut direct de notar, asa puteau sa gaseasca o modalitate de impunere si a cass-ului la cei neasigurati. Ca sa nu mai zic, ca poate nu vindeau imobilul cu suma x ci cu x + 5.5%.
Unde se incaseaza bani multi statul are interesul sa oblige sa se faca retinerea la sursa.

In ce ma priveste, sunt adeptul eliminarii totale a retinerii la sursa a impozitului si contributiilor sociale si fiecare dintre cetateni sa aiba o relatie directa cu statul.
Majoritatea acelor "impuneri dn oficiu a CASS" sunt pentru tranzactii imobiliare si alte vanzari care au avut loc, pana la 1 iulie 2012, in conditiile in care vanzatorul nu avea un serviciu cu contract de munca la care sa plateasca CASS.

Din pacate sunt frecvente astfel de situatii. Inclusiv cei care si-au depus banii de nunta la banca au primit acasa o impunere din oficiu la CASS pentru dobanda acumulata la depozit.

In noul cod fiscal (varianta 2015), aflat in prezent in stadiu de proiect, toate persoanele fara venituri vor fi obligate sa depuna declaratii la ANAF si sa plateasca CASS la salariul minim pe economie, chiar daca nu au venituri, ceea ce este aberant.
kres, utilizator
Extras din actualul CF:

ART. 296^32 Contribuţia de asigurări sociale de sănătate privind persoanele care nu realizează venituri
(1) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I - III, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, precum şi venituri din pensii mai mici de 740 lei şi nu se încadrează în categoriile de persoane care beneficiază de asigurarea de sănătate fără plata contribuţiei, pentru a dobândi calitatea de asigurat, au obligaţia plăţii contribuţiei individuale lunare de asigurări sociale de sănătate.
(2) Pentru persoanele prevăzute la alin. (1), baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate o reprezintă valoarea salariului minim brut pe ţară.
(3) Plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pentru contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) se efectuează lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se datorează contribuţia.

Adica si acum daca nu ai bani sa treci strada, trebuie sa contribui la cass la nivelul salariului minim.
Cunoasterea tuturor legilor civile de catre toata lumea este un deziderat irealizabil!
Cu exceptia normelor imperative de drept civil si a celor care privesc ordinea publica , consider ca se poate invoca eroarea de drept.
De asemenea consider ca aplicarea de penalizari presupune faptul ca ai avut cunostinta de acea obligatie insa nu ai achitat-o.
Avand in vedere ca cei mai multi romani au aflat de existenta acestor obligatii acum cateva zile, cand ei s-au catadicsit sa trimita Deciziile de impunere, ar trebui sa curga penalizarile dupa expirarea termenului de plata, asa ar fi corect, moral si legal.

lucianrosca a scris:

Extras din actualul CF:

ART. 296^32 Contribuţia de asigurări sociale de sănătate privind persoanele care nu realizează venituri
(1) Persoanele care nu realizează într-un an fiscal venituri de natura celor menţionate la cap. I - III, venituri sub forma indemnizaţiilor de şomaj, precum şi venituri din pensii mai mici de 740 lei şi nu se încadrează în categoriile de persoane care beneficiază de asigurarea de sănătate fără plata contribuţiei, pentru a dobândi calitatea de asigurat, au obligaţia plăţii contribuţiei individuale lunare de asigurări sociale de sănătate.
(2) Pentru persoanele prevăzute la alin. (1), baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate o reprezintă valoarea salariului minim brut pe ţară.
(3) Plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pentru contribuabilii prevăzuţi la alin. (1) se efectuează lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se datorează contribuţia.

Adica si acum daca nu ai bani sa treci strada, trebuie sa contribui la cass la nivelul salariului minim.

In prezent exista conditia subliniata mai sus, care mai ofera o posibilitate de optiune - adica - are omul bani, sau contribuie o ruda pentru el, se poate asigura, nu are, asta e viata, nu e asigurat la Sanatate, nu a platit, deci nu poate beneficia de asistenta medicala. E pana la urma vorba de optiunea si posibilitatea omului.

In noua varianta de Cod Fiscal, cu aplicabilitate de la 1 ianuarie 2015, aflata in prezent in dezbatere publica, dispare posibilitatea de optiune - respectiv acea fraza si toate persoanele fara venituri vor fi obligate sa se inregistreze la fisc si sa plateasca contributia lunar, calculata la salariul minim din bani pe care NU ii realizeaza.

Din pacate, cei de pe Avocatnet.ro nu au comentat pana in prezent, 3 iulie 2014, aceasta aberatie existenta in sectiunea 11. art. 192 din proiectul Noului Cod Fiscal (varianta 1 ianuarie 2015)

[ link extern ]
kres, utilizator