Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere - probe
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere - probe

intrun proces in care eu sunt parat si am cerut proba cu martori si inscrisuri pot chema ca martor pe mama mea si atasa la dosar ca inscris o scrisoare pe care eu am primit-o de la reclamanta ?
Daca am o actiune de divort cu capat accesoriu de stabilire pensie, o instanta imi poate respinge cererea de proba pe capatul de pensie pe motiv ca am adus o ruda...
Capat de cerere cu capat de cerere, indiferent ca e accesoriu, principal etc., pentru fiecare propun probe, pentru ca pe fiecare in parte vreau sa-l dovedesc...
Si daca cer proba cu martori, instanta trebuie sa ma intrebe pe ce capat si ce vreau sa dovedesc... aceeasi martori putend fi admisi sau nu si pe celelalte capete... Pe partaj rudele nu pot fi chemate oricum ca martori fara acordul partii adverse, dar aici nu se mai aplica 190, ci 189 alin. 2.

Nu putem sti daca puteti face acele probe intrucat nu stim ce ati spus instantei ca doriti sa dovediti... eu vad folosirea provbei cu martori in aceste cazuri ca fiind foarte greu de admis, nu stiu poe ce considerente s-a acceptat de instanta, ce chestiuni de fapt se doreste a se dovedi. :-/
. nu citisem subiectul..mi-a scapat. intr-adevar , pot fi ascultate si rudele in calitate de martori in pricini referitoare la starea civila sau divort
merici mult
Eu nu vad aici nici chestiuni de stare civila si nici de divort.

:offtopic: Va rog sa nu mai incepeti alte topicuri pe aceeasi problema, discutia se poate continua aici.
Multumesc de intelegere, cititi Regulamentul de postare in acest sens.
Topicul dublat a fost sters.
Liliana Gradinaru, Avocat