avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere - probe
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere - probe

intrun proces in care eu sunt parat si am cerut proba cu martori si inscrisuri pot chema ca martor pe mama mea si atasa la dosar ca inscris o scrisoare pe care eu am primit-o de la reclamanta ?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:42, 12 Mai 2009
Daca am o actiune de divort cu capat accesoriu de stabilire pensie, o instanta imi poate respinge cererea de proba pe capatul de pensie pe motiv ca am adus o ruda...
Capat de cerere cu capat de cerere, indiferent ca e accesoriu, principal etc., pentru fiecare propun probe, pentru ca pe fiecare in parte vreau sa-l dovedesc...
Si daca cer proba cu martori, instanta trebuie sa ma intrebe pe ce capat si ce vreau sa dovedesc... aceeasi martori putend fi admisi sau nu si pe celelalte capete... Pe partaj rudele nu pot fi chemate oricum ca martori fara acordul partii adverse, dar aici nu se mai aplica 190, ci 189 alin. 2.

Nu putem sti daca puteti face acele probe intrucat nu stim ce ati spus instantei ca doriti sa dovediti... eu vad folosirea provbei cu martori in aceste cazuri ca fiind foarte greu de admis, nu stiu poe ce considerente s-a acceptat de instanta, ce chestiuni de fapt se doreste a se dovedi. :-/
. nu citisem subiectul..mi-a scapat. intr-adevar , pot fi ascultate si rudele in calitate de martori in pricini referitoare la starea civila sau divort
merici mult
Eu nu vad aici nici chestiuni de stare civila si nici de divort.

:offtopic: Va rog sa nu mai incepeti alte topicuri pe aceeasi problema, discutia se poate continua aici.
Multumesc de intelegere, cititi Regulamentul de postare in acest sens.
Topicul dublat a fost sters.
Ultima modificare: Marți, 12 Mai 2009
Liliana Gradinaru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie semnata cu martori,dar nu la notar,ca sustinere pentru partaj?! ijmuiden ijmuiden Buna ziua, Puteti va rog sa-mi spuneti daca intr-un proces de partaj,declaratia parintilor mei,semnata in prezenta unor martori,care au semnat si ei,are ... (vezi toată discuția)
Martor lilicrin lilicrin Ca martori sunt credibili rudele de gradul I ? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Intrebare partaj vicar vicar Buna ziua sora mea si cumnatul meu pot fi martori intr-un proces de partaj intre mine si fostul meu sot? (vezi toată discuția)