Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura utilitati din contract de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura utilitati din contract de inchiriere

O societate comerciala are un contract de inchiriere un spatiu de la o persoana fizica. In contract se specifica ca plata utilitatilor se face de catre locatar , dar factura vine pe persoana fizica. Cum inregistrez in contabilitate plata utilitatilor?
V:sorry:a multumesc anticipat!
Nu aveti cum sa inregistrati factura de utilitati caci este pe numele pf, puteti insa sa platiti utilitatile cu dispozitie de plata direct catre pf.
In baza contractului, aveti dreptul la deducerea cheltuielilor cu utilitatile.
Proprietarul va v-a prezenta copii ale facturilor, pe care le veti anexa dispozitiei de plata, documentul justificativ al platii.
Sau daca platiti prin virament bancar, veti atasa copiile de la facturi la extrasul de cont.

605 = 401.01 cu suma utilitatilor, in baza contractului de inchiriere
401.01 = 5311 sau 5121 plata cu numerar sau prin virament bancar
Va multumesc!