Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata utilitati pentru ctr.inchiriere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata utilitati pentru ctr.inchiriere

Am urmatoarea problema si nu stiu cum sa inregistrez.
In urma unui contract de inchiriere cu o pers.fizica o societate plateste facturile de utilitati(gaz,curent,apa) direct din contul sau bancar catre furnizorii acestor servicii,desi facturile sunt pe numele pers.fizice cu care este incheiat contractul.
Persoana respectiva nu este in tara si administratorul firmei nu merge sa stea pe la cozi si plateste direct din banca.
In contract se prevede ca plata utilitatilor sa se suporte de catre chirias.
Nu stiu cum sa inregistrez d.p.d.v.contabil acele plati din banca.
Ma gandeam sa fac 461=5121 si apoi 605=461?
Astept si alte pareri si multumesc mult.
Conf hot 1620/2009:
"sunt cheltuieli deductibile si cele efectuate pentru intretinerea si functionarea spatiilor folosite pentru desfasurarea afacerilor chiar daca documentele sunt emise pe numele proprietarului, si nu pe numele contribuabilului"
Asadar , eu inregistrez factura in extrasul de banca direct pe cheltuiala.
605=5121 (5311 daca achitati nr) si atasati factura.
O zi buna!