avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plata utilitati pentru ctr.inchiriere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plata utilitati pentru ctr.inchiriere

Am urmatoarea problema si nu stiu cum sa inregistrez.
In urma unui contract de inchiriere cu o pers.fizica o societate plateste facturile de utilitati(gaz,curent,apa) direct din contul sau bancar catre furnizorii acestor servicii,desi facturile sunt pe numele pers.fizice cu care este incheiat contractul.
Persoana respectiva nu este in tara si administratorul firmei nu merge sa stea pe la cozi si plateste direct din banca.
In contract se prevede ca plata utilitatilor sa se suporte de catre chirias.
Nu stiu cum sa inregistrez d.p.d.v.contabil acele plati din banca.
Ma gandeam sa fac 461=5121 si apoi 605=461?
Astept si alte pareri si multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: bestb , utilizator 12:19, 17 Februarie 2010
Conf hot 1620/2009:
"sunt cheltuieli deductibile si cele efectuate pentru intretinerea si functionarea spatiilor folosite pentru desfasurarea afacerilor chiar daca documentele sunt emise pe numele proprietarului, si nu pe numele contribuabilului"
Asadar , eu inregistrez factura in extrasul de banca direct pe cheltuiala.
605=5121 (5311 daca achitati nr) si atasati factura.
O zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refacturare utilitati bestb bestb Salutare! Daca ma poate ajuta cineva cu privire la refacturarea utilitatilor........ Am urmaturul caz: Societatea a construit un bloc. Toate utilitatile ... (vezi toată discuția)
Deductibilitate utilitati spatiu inchiriat maria1308 maria1308 O firma (microintreprindere) are un contract de inchiriere pentru sediul social, proprietarul persoana fizica, in care se stipuleaza ca obligatie a chiriasului ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila refacturare utilitati catre chiriasi oliviaUC oliviaUC Buna ziua, O firma al carei obiect de activitate este inchirierea de spatii inregistreaza, conform contractului comercial, 2 tipuri de venit: - din ... (vezi toată discuția)