Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... termen limta de trimitere pv de catre politia rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

termen limta de trimitere pv de catre politia rutiera

buna ziua,as dori sa aflu termenul legal de trimitere a unui proces-verbal intocmit de politia rutiera si dupa cate zile de la intocmirea pv.acesta devine nul daca acesta nu mi-a parvenit in termenul legal multumesc.
OG 2/2001:

Art. 13. - (1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.
(2) În cazul contravenţiilor continue termenul prevăzut la alin. (1) curge de la data constatării faptei. Contravenţia este continuă în situaţia în care încălcarea obligaţiei legale durează în timp.

Art. 14. - (1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
va multumesc