Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cauza majora de atacare a unui contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cauza majora de atacare a unui contract de comodat

buna ziua
mama mea a facut un contract de comodat cu o femeie pe o perioada de 3 ani prin care respectivei I se dadea spre folosinta un apartament. Deja a trecut 1 an si 6 luni insa mama avand probleme de sanatate majore care implica o operatie si tratamente s-a gandit ca singurul mijloc din care poate face rost de bani este vanzarea apartamentului.
Desi I-a explicat chiriasei cauza care a dus-o in aceasta sityatie extrema , femeia nici nu vrea sa auda de parasirea ap[artamentului, cu toate ca ne-am obligat sa-i gasim un lapartament la fel de bun si elegant.
tinand cont ca acest lucru trebuie neaparat rezolvat cum putem ataca contractual de comodat???
Nu exista o usita undeva??
Buna ziua,
Dupa o notificare prealabila, va trebui sa actionati in instanta persoana care sta in apartamentul dumneavoastra cu contract de comodat.
Consultati un avocat caruia sa-i aratati contractul si care, functie de clauze, sa va sprijine in demers.