Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Frauda administrator
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Frauda administrator

Buna ziua, doresc sa fac o plangere penala impotriva administratorei care este si incasatoarea blocului si are acces la banii din contul asoc de prop din banaca. s-a descoperit ca blocul nu mai are niciun leu in contul bancii desi acolo trebuiau sa fie minim 25000 lei din fondul de rulment si minim 60000 lei din fondul de reparatii. Administratora si-a recunoscut vina in prima faza dar dupa ce a vb cu o jurista s-a razgandit si a spus sa dovedim noi ca banii aceia i-a furat ea. Ideea este urmatoarea : cum fac aceasta plangere penala ? pt delapidare fonduri ? gestiune frauduloasa ? furt ? sau care sa fie infractiunea pe care sa o indic in aceasta plangere ? stiti foarte bine ca traim in Romania si daca este vb de infractori si victime , victimile trebuie sa faca totul cat mai corect fiindca infractorii la noi au rang diferit si judecatorii greu fac ceva impotriva lor. asa ca eu trebuie sa fac o plangere penala cat mai curata si cat mai exacta despre cauza in fapt. Nu pot apela la primarie fiindca cea care o apara este consiliera locala acolo. Intelegeti ca cei care o apara sunt exact cei care ar trebui sa faca investigatii impotriva ei. eu voi trimite aceasta plangere prin posta cu confirmare de primire, dar doresc sa o fac cat se poate de corect.
Pentru a face o plangere cat mai corect, e bine sa va adresati unui specialist al dreptului sa va ghideze.
Cand se face o plangere, nu e foarte important ca dvs. sa faceti trimitere la articolul din legea penala care se aplica in cazul prezentat de dvs., daca aceasta este formulata de o persoana care nu are cunostinte si nici calificarea unei profesii juridice, ci relatarea foarte explicita a faptelor savarsite de persoana care, dupa parerea dvs., ar fi incalcat legea, urmand ca incadrarea juridica sa fie facuta de organele in drept.
Nu in ultimul rand, o importanta covarsitoare o au probele pe care dvs. le invocati in dovedirea celor prezentate in plangere.
Foarte corect ce ati spus dvs si va multumesc pentru raspuns. Eu pot dovedi doar prin simplul fapt ca am pe chitantele mele suma de 350 lei achitata f rulment si suma de 650 lei achitata f reparatii toate astea adica 1000 lei x 65 de apartamente fac 65000 lei , bani ce nu i-a putut dovedi prin reparatii aduse blocului sau cheltuieli facute pentru bloc. Nu mai sunt in banca si acum blocul este somat sa plateasca datoriile de catre toti cei care dau utilitati blocului respectiv : curent electric, apa, gaze, gunoi menajer.... restantierii din bloc au de platit in jur de 12000 lei blocului , dar chiar si asa fara a fura din bani oricum se puteau acoperi aceste restante din banii de f rulment si f reparatii si penalitatile de 0.2% pe zi luate de la unii restantieri care au achitat deja. Tineti cont de fel la apa, gaze, curent si gunoi penalitatile sunt de 0.07 % pe zi deci 0.2 % luati de bloc oricum acopera intarzierile pe care le plateste asoc de prop. la noi in bloc se mai iau bani si pe inchiriere boxe pe fiecare caine din bloc si mai sunt in 2 fonduri ...deci bani trebuiau sa fie cu nemiluita in acel cont , dar surpriza nu mai sunt. sa nu uitam si faptul ca la un moment dat erau in cont peste 60000 la care se lua si dobanda bancara?!?!!?!? deci furtul din punctul meu de vedere este in forma continuata , iar administratora are atestat si poate fi considerata profesionista acelasi lucru ca si cu studiile superioare , DECI maximum special din legea penala ... Tare mult imi doresc sa raspunda pt tot ce a facut. Nu ii dau numele dar a amenintat in bloc pe unii restantieri ca le va lua casele la licitatie cu 10000 de euro fiindca la procese o sa ii toace si judecatorii nu vor face nimic....pana acum este foarte aproape de a face ce a spus. Consider ca este o infractoare ce poate nenoroci viata unor familii si trebuie orpita de indata de autoritatile statului.
Odata ce incepi sa furi , nu te mai poti opri. ''azi furi un ou, maine furi un bou''. Pe langa ce s-a intamplat cu banii care au disparut mai face si alte ilegalitati care se pare ca in romania se trec drept erori sau mic greseli. eu pana acum am inregistrat audio (fara vreun madat dat de procuror sau judecator) din propria initiativa ultima sedinta in care administratora a recunoscut ca banii au disparut si a mai spus si ca unora din bloc le-a taiat chitanta pe suma ce o datorau la bloc dar a incasat banii la cateva zile distanta. Oare , au mai achitat acei oameni ? sau poate pt asta lipsesc asa multi bani ? in cazul in care se dovedeste ca a taiat chitanta fara sa incaseze bani sper ca si persoana ce a ''beneficiat de serviciul asta'' sa plateasca pentru complicitate la furt sau escrocherie cel putin. ce parere aveti ? din pct de vedere juridic si la experienta dvs ?
Gabriela Mihai, Avocat
cam asa arata plangerea / denuntul pe care vreau sa il trimit catre procuratura. :
...........................................................
DOMNULE PRIM-PROCUROR,

Subemnata xxxxxxxxxxxx domiciliata in xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, ÎN TEMEIUL ART. 221 DIN CODUL DE PROCEDURA PENALA, VA ADUC LA CUNOSTINTA URMATOARELE:
- Numita xxxxxxxxxxxx care locuieste in xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx este administratorul blocului xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, in care locuiesc si eu fiind proprietara unui apartament din acest bloc. Doresc sa o denunt pe administratora blocului care a delapidat fondurile blocului in care locuiesc prin faptul ca s-a descoperit ca in conturile deschise la Banca pe numele Asociatie de Proprietari xxxxxxxxx nu mai sunt deloc bani, desi noi aveam stransi peste 30000 lei reprezentand fond de rulment si peste 60000 fond de reparatii. Administratora a fost intrebata de lipsa acestor bani si a recunoscut ca este vina ei ca au disparut. Se poate demonstra foarte simplu banii care trebuiau sa existe in conturi fiindca eu am chitante pt 345 lei fond rulment si 650 lei fond reparatii platit blocului. Intr-un calcul simplu veti vedea ca la 65 de apartamente suma ar fi de peste 70000 lei care lipsesc cu desavarsire.
- Tot xxxxxxxxxxxx in calitate de administrator si incasator al blocului a taiat unor persoane din bloc chitante desi nu a incasat banii la momentul eliberarii chitantelor si probabil ca nici acum nu a incasat banii. Ea si persoana caruia i-a eliberat chitanta fara sa incaseze bani se fac complice in infaptuirea de fals si uz de fals plus ca acea persoana a beneficita de faptul ca nu a mai platit penalitati la suma de pe chitanta, desi restul proprietarilor suntem obligati sa ii achitam penalitati pentru fiecare zi de intarziere. Pentru dovedirea acestei probleme o puteti intreba si pe xxxxxxxxxxx care in momentul de fata este cenzorul blocului si ea ne-a spus tuturor ca xxxxxxxxxxx a taiat chitanta fara sa incaseze bani fapt recunoscut si de administratora eu avand o inregistrare audio de la ultima sedinta a blocului unde ea a recunoscut.
,

SOLICIT TRAGEREA LA RASPUNDERE PENALA A FAPTUITORULUI.
INTRUCAT, IN URMA INFRACTIUNII SESIZATE AM SUFERIT UN PREJUDICIU
[MORAL SI/SAU MATERIAL], MA CONSTITUI PARTE CIVILA, URMAND CA PE
PARCURSUL URMARIRI PENALE SA PRECIZEZ CUANTUMUL DESPAGUBIRILOR.
MIJLOACELE DE PROBA PE CARE SE INTEMEIAZA PREZENTA PLANGERE SUNT URMATOARELE
- MARTORI :
- INSCRISURI:
- FOTOGRAFII:
DATA: SEMNATURA) / NUMELE, PRENUMELE, CALITATEA SI SEMNATURA REPREZENTANTULUI,
DOMNULUI PRIM-PROCUROR AL PARCHETULUI DE PE LANGA TRIBUNALUL ………………
....................................................
este corect cum am scris ? poate fi luata in seama ? va intreb fiindca sper ca aici pot gasi putina indrumare. angajarea unui avocat inseamna costuri si aici pot gasi o modalitate ce ma costa doar timp si cercetare. Oricare ar fi raspunsul dvs va multumesc anticipat.