avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1466 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt din cont si inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt din cont si inselaciune

buna ziua,
va rog mult sa ma lamuriti cu o problema. in octombrie,fratele meu a suferit un accident si a stat 3 luni in spital,in tot acest timp si prietena lui a avut acces la contul firmei si i-a sustras o suma foarte mare de bani,ea a avut acces inainte de a se intampla accidentul. Domnisoara respectiva,l-a lasat pe fratele meu cu datorii si fara activitate la societate,el neavand bani sa se ocupe in continuare de afacere. din cauza problemelor de sanatate,si lipsa banilor,s-au acumulat mai multe datorii(finante,banca etc). acum i-a venit executare silita pe bunuri,si ne-am gandit ca domnisoara trebuie sa plateasca pentru pierderile provocate. am putea face o plangere penala pentru inselaciune sau furt? pe extrasele de cont,este dovada ca dansa isi transfera bani in contul privat. va rog mult sa imi dati un sfat in legatura cu aceasta problema. o zi buna si sper ca m-am facut inteleasa
Pentru ca domnisoara respectiva sa poata face tranzactii bancare in numele si in contul societatii respective, trebuia sa aiba drept de semnatura in banca, iar acesta se punea obtine numai daca fratele dvs., in calitatea avuta in firma, a fost de acord cu aceasta.
Mai mult pentru a efectua tranzactii bancare, domnisoara trebuia sa detina si stampila firmei (tot cu acordul fratelui dvs.).
In consecinta pentru acuratetea raspunsului pe care il vor da consultantii forumului va rog sa ne oferiti mai multe detalii:
- prietena avea calitatea de angajat in firma?
- este vorba de o societate cu raspundere limitata in care si prietena era actionar?
- executarea silita este pentru neplata creditelor bancare, sau ca urmare a procedurii de insolventa (in anumite conditii administratorul raspunde si cu bunurile proprii)
- in ce an a fost comisa fapta?
Buna seara,
Va multumesc pt raspuns! Dansa a efectuat transferul de bani din contul fratelui meu cu ajutorul tokenului,nu avea drept de semnatura in banca,si nici nu era angajata firmei. Singura plata efectuata de ea in interesul firmei a fost pt leasingul unei masini. Este vorba de un srl,totul s-a intamplat in perioada octombrie-decembrie 2013. Fratele meu a incercat sa se inteleaga cu ea si sa-i returneze o parte din bani pentru a-si plati din datoriile catre finante si banca,iar aceasta a refuzat pe motiv ca nu o intereseaza,ca nu dispune de acesti bani,ba mai mult s-a simtit jignita cand a fost acuzata de furt. Pe extrasele de cont apare exact sumele transferate,in perioada cand fratele meu era in coma si internat in spital. Executarea silita este in urma neplatii creditului bancar,ne-am gandit la un moment dat sa cerem insolventa dar nu dispunem de niciun ban.
In situatia data este dificil de demonstrat ca o alta persoana decat detinatorul de token (imputernicitul firmei) a facut platile respective. O sa va explic si de ce.
Prin intermediul token-ului (numai detinatorul cunoaste PIN-ul si parola de cont) apare ca tranzactia respectiva a fost facuta de persoana juridica detinatoare, asa ca este dificil de probat ca domnisoara in cauza a facut acest lucru (daca fratele dvs. a divulgat PIN-ul si parola de cont el este cel care suporta consecintele, banca avertizand asupra acestul aspect prin contractul de internet banking) chiar daca anumite transferuri de sume o indica pe ea ca destinatar. Ea poate sustine ca fratele dvs. a facut acest lucru, nu cunoaste motivul, sau ca sumele i-au fost transferate, intrucat el fiind in spital nu isi putea onora personal o datorie catre ea.
Puteti incerca o plangere penala motivand doar in fapt intamplarile (politistul de caz va incadra in drept fapta/faptele), dar este recomandabil, chiar daca situatia financiara nu va permite, sa apelati totusi la un avocat, pentru ca sa vi se comunice care ar fi sansele unui asemenea demers.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta "frauda bancara+divulgare informatii confidentaile despre un client al bancii" Consultant Covasna Consultant Covasna Directorul unei banci a transferat prin internet banking suma de 2950 ron de pe contul persoanei juridice X pe comtul persoanei juridice Y. Ulterior ... (vezi toată discuția)
In cadrul procedurii succesorale, notarul cere tuturor bancilor ... Bazy Bazy In cadrul unei mese succesorale,notarul cere tuturor bancilor extrasele de cont si/sau istoricul conturilor respective ale defunctului. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi ... theo jean theo jean Buna ziua, Am primit de la un hacker un mail ca si cum ar fi din partea bancii Raifeisen si am fost fraudat cibernetic, am luat in considerare emailul ... (vezi toată discuția)