Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pentru cresterea copilului

Buna ziua!
Sunt medic rezident in ultimul an si in octombrie urmeaza sa nasc.
As vrea sa stiu daca legislatia permite ca dupa perioada de concediu medical sa ma intorc sa imi termin rezidentiatul (cele 2-3 luni care raman) si dupa aceasta perioada sa imi iau concediu pentru cresterea copilului pentru un an.

Multumesc!
1. Dupa terminarea concediului de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie) puteti sa reluati activitatea de rezidentiat.

2. Concediu crestere copil (CCC) se acorda numai la cererea dvs. si puteti sa optati pentru una din cele doua variante posibile:
- CCC pana la implinirea varstei de 1 an a copilului;
- CCC pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Multumesc pentru raspuns!

Ma interesa indeosebi daca dupa ce imi reiau activitatea dupa concediul de maternitate imi pot lua ulterior concediu de crestere al copilului.