Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara copil

Pentru copilul incredintat mamei in urma divortului parintilor, tatal a platit cu regularitate pensie copilului pana la terminarea liceului. Dupa aceasta, copilul urmeaza facultate in strainatate( invatamant de stat), fiind student anul III ( studiul este de 4 ani si copilul are 22 ani). Se poate cere in instanta pensie retroactiv? Mentionez ca tatal nu figureaza la fisc cu vreun venit si toate bunurile imobile le-a instrainat pt a scapa de riscul confiscarii in urma unei anchete penale ( finalizata cu NUP.....) Exista vreo sansa de obtinere a pensiei macar pana la finalizarea studiilor?
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc. Inca ceva. Actiunea trebuie demarata de catre fiu, nu-i asa? El este la studii in strainatate. Se poate cu imputernicire? Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
se poate cere pensie insa nu retroactiv