Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... poluare cariera de exploatare piatra
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

poluare cariera de exploatare piatra

Buna ziua

Doresc sa va supun atentiei urmatoarea situatie: in urma cu 2 ani s-a redeschis o caiera de piatra la aprox 1.5 - 2 km de primele locuinte si din acel moment avem tot felul de probleme cu poluarea atat fonica cat si poluarea cu praf rezultat in urma activitatii carierei, dar si poluarea produsa de mijloacele de transport de tonaj mare, care trec zilnic in zona. Din cauza norului de praf care se depune, apa a fost poluata, pajistile pe suprafete mari au fost afectate si animalele de asemenea.

Ce putem face in acest sens? Am vrea sa formulam o plangere...catre cine? sub ce forma?

va multumesc anticipat
Puteti sesiza in scris, cu nr. de inregistrare/ data sau trimisa adresa prin posta, cu confirmare de primire - primaria, Agentia teritoriala de mediu, Directia de sanatate publica judeteana, Directia sanitar-veterinara judeteana, Inspectoratul teritorial de munca judetean.
Solicitati efectuarea unor determinari de noxe (zgomot, praf, etc.), determinari privind potabilitatea apei de baut din fantani, calitatea laptelui si a oualor din gospodarii, calitatea nutretului pentru animale, in pajisti, etc. si sa va comunice in scris rezultatul determinarilor/ masuratorilor.
Sesizarea poate fi semnata de mai multi locuitori, pentru a avea credibilitate crescuta.
In functie de rezultatul determinarilor de noze puteti solicita in instanta inchiderea carierei respective.