Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in zilele de repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in zilele de repaus saptamanal

Buna ziua,
Am o intrebare legata de munca in zilele de repaos. Daca am angajati pe care-i chem la lucru sambata si duminica de exemplu sambata 2 ore si duminica 3 ore cum se calculeaza repaosul pe care trebuie sa-l ofer lucratorilor? Trebuie sa aiba doua zile libere consecutive sau mai putin? se face un calcul in functie de orele lucrate in aceste zile?

Multumesc
Conform art.137 alin.2 C.mun., in cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Cu toate ca legea nu distinge modul de calcul , sunt de parere ca pentru 3 ore lucrate intr-o zi de repaus saptamanal, trebuie acordate tot 3 ore liber in alta zi din saptamana.
Pentru fiecare zi de repaus saptamanal lucrata se acorda o alta zi de repaus. In cazul dvs se vor acorda alte 2 zile libere consecutive.
CM se refera la zile de repaus nu la ore de repaus, asa incat se acorda o zi intreaga de repaus chiar daca angajatul lucreazza doar o singura ora in aceaaa zi.