Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel sau recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel sau recurs

Buna ziua,
Am castigat la Tribunal iar conform Hotararii sentinta poate fi atacata
,, Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare, ce se depune la Tribunal'' .
Intrebarile sunt:
- de ce apel si nu recurs?
Ce urmeaza dupa apel(ce se poate intampla)?

Apel vs Recurs ?!

Va multumesc!
Calea de atac potrivit noului cod de procedura civila este apelul.
In apel poate fi schimbata in tot sau in parte hotararea sau poate fi mentinuta soultia instantei de fond.
Ulterior solutionarii apelului, hotararea este definitiva si irevocabila.
Dupa intrarea in vigoare a noului cod de procedura civila , hotararile pronuntate, in prima instanta, in litigiile de munca, sunt supuse apelului.

Hotararea pronuntata in apel poate fi supusa cailor extraordinare de atac prevazute de legislatia procedurala :contestatia in anulare si/sau revizuirea