avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel sau recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel sau recurs

Buna ziua,
Am castigat la Tribunal iar conform Hotararii sentinta poate fi atacata
,, Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare, ce se depune la Tribunal'' .
Intrebarile sunt:
- de ce apel si nu recurs?
Ce urmeaza dupa apel(ce se poate intampla)?

Apel vs Recurs ?!

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:06, 12 Iulie 2014
Calea de atac potrivit noului cod de procedura civila este apelul.
In apel poate fi schimbata in tot sau in parte hotararea sau poate fi mentinuta soultia instantei de fond.
Ulterior solutionarii apelului, hotararea este definitiva si irevocabila.
Dupa intrarea in vigoare a noului cod de procedura civila , hotararile pronuntate, in prima instanta, in litigiile de munca, sunt supuse apelului.

Hotararea pronuntata in apel poate fi supusa cailor extraordinare de atac prevazute de legislatia procedurala :contestatia in anulare si/sau revizuirea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu de muncã: pot sã declar recurs împotriva hotãrârii pronunțate de instanța de apel? luminitatoma luminitatoma Am pierdut un proces in calitate de reclamanta pentru drepturi salariale de doua ori. La prima instanta mi s-a respins actiunea ca nefondata, ( a fost o ... (vezi toată discuția)
Recuperare creante salariale Statescu Statescu Buna seara! Conform Legii nr.304/2004 privind organizarea judiciară, republicată, Secţia comercială a ICCJ soluţionează, în raport cu competenţa ... (vezi toată discuția)
Cai de atac ioanandrei ioanandrei Va rog mult sa-mi spuneti : daca intr-un proces( cauza evaluabila in bani , bun imobil evalut peste 100.000,0 ron) , unde prima instanta ,care a judecat ... (vezi toată discuția)