Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt

Buna ziua... Am fost prins intr-un club din bucuresti, beat fiind ca am furat o geanta. Partea vatamata a depus plangere, s-a restituit prejudiciul, am fost amprentat, pozat etc. Tinand cont ca am fost la prima abatere, la ce sa ma astept ?

O zi buna
Poate nu esti la prima abatere:DDaca ai mai baut si inainte si baut fiind ai mai furat ceva si ai uitat?Acum ai avut ghinionul sa fi prins;)Daca sunteti intr adevar la prima,e posibil sa scapati cu o amenda plus taxele de daune interes/ parte civila.Odata platita, nu inseamna ca prin acest fapt si achitat de raspunderea penala.Raspunderea penala opereaza atunci cand partea vatamata o cere/parte penala.
Deci eu in alta ordine de idei, ce pot sa fac in momentul de fata sa scap fara cazier?
Sa vorbiti cu partea vatamata sa nu va faca plangere penala sau sa si retraga plangerea daca deja e facuta.Mergeti la un mediator sa faceti o intelegere pe cale amiabila.
Bate fierul cat e cald sa i dai forma dorita.Si mai ai grija ca aceasta sa fie prima si ultima abatere.
ContSters325089, utilizator
Angajati-va si un avocat neaparat. Faptul ca erati sub influenta bauturilor alcoolice nu constituie circumstante atenuante. Va puteti alege cu dosar penal foarte usor si nu va ganditi ca daca sunteti la prima abatere, o sa va alegeti doar cu o amenda sau pedeapsa cu suspendare. Incercati si medierea, dupa cum s-a spus mai sus.
CryTeK, utilizator
trebuie sa vorbesc cu politia sau cum sa intru in contact cu partea vatamata ?