Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... lichidare (oarecum)voluntara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

lichidare (oarecum)voluntara

Multumesc pentru raspuns.Stiu ca datorez impozitul forfetar dar as vrea sa stiu daca neachitarea lui sau nedepunerea situatiilor financiare poate duce la lichidare si cu ce implicatii.
OANAF nr. 819/2008 vizeaza sapte Declaratii fiscale

Conform Procedurii aprobate de OANAF nr. 819/2008, persoanele juridice sau orice alte entitati fara personalitate juridica vor fi declarate inactive daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
- nu au depus nicio declaratie la doua termene de declarare consecutive;
- nu li s-a aprobat, la cerere, de catre organul fiscal competent o masura privind indeplinirea obligatiilor fiscale declarative (regim derogatoriu).

Declaratiile vizate de acest ordin sunt:
- formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat";
- formularul 102 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale";
- formularul 103 "Declaratie privind accizele";
- formularul 300 "Decont de taxa pe valoarea adaugata";
- formularul 301 "Decont special de taxa pe valoarea adaugata";
- formularul 390 VIES "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri";
- formularul 394 "Declaratie informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national".

Neachitarea impozitului forfetar duce la calculul de penalitati .
Neachitarea lui sau nedepunerea situatiilor financiare nu poate duce la lichidare ci doar va fi inactiva adica nu mai puteti desfasura activitatea decat atunci cand veti plati datoriile la stat.
Nedepunerea in termen a declaratiilor fiscale se sanctioneaza cu amenda de pana la 10.000 lei. Pentru intarziere la plata obligatiilor la bugetul general consolidat se calculeaza majorari de intarziere 0,1% pentru fiecare zi de intarziere (pe an 36,5%) si se declanseaza imediat executarea silita.

Multumesc mult pentru raspuns