Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare?

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti cu o intrebare:

La firma noastra va veni o persoana fizica straina, care va sta o luna.
Persoana aceasta este detasat (are contract) in Romania la o alta firma decat a noastra.
Poate lucra la noi 30 de zile fara sa aiba contract de detasare intre firma lui si firma noastra?

Va multumesc!

Detasare unui salariat deja detasat nu exista reglementata in Codul Muncii.

Desi legea nu interzice acest lucru, cred ca nu este posibila o astfel de situatie, intrucat va trebui si acceptul societatii la care are c.i.m.
Nu. Detasarea poate fi dispusa doar de angajatorul salariatului respectiv (cel cu care a incheiat CIM).