avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea executarii pedepselor - ce lege se aplica in ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea executarii pedepselor - ce lege se aplica in penitenciare

legea 254/2013 privind executarea pedepselor este in vigoare , dar in penitenciare se aplica Regulamentul de apliare al legii 275/2006 , lege care a fost abrogata prin intrarea in vigoare a legii254/2013. e legal sa functioneze o institutie dupa un regulament al unei legi abrogate ??
Cel mai recent răspuns: emma08 , utilizator 13:23, 28 Iulie 2014
Buna seara!

La data de 01-feb-2014 Legea 275/2006 a fost abrogata de Art. 190, litera B. din titlul VII din Legea 254/2013.

Cu stima.
asta stiam si eu , dar la intrabare nu ati raspuns
Sigur ca este nelegal.
si atunci toate penitenciarele din tara asta functioneaza ilegal....domnilor....in ce lume traim ??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regulamentul de aplicare al legii 23/1969 big2shae big2shae Am nevoie dupa cum zice si titlul de regulamentul de aplicare al legii 23/1969 privind executarea pedepselor si nu reusesc sa il gasesc. Daca ma poate ajuta ... (vezi toată discuția)
Cu cat se diminueaza pedeapsa daca munceste? xeniacristodulu xeniacristodulu cata pedeapsa trebuie sa execute din 3 ani jumate?si daca munceste?a facut pana acum 1an si 3 luni fara sa munceasca. (vezi toată discuția)
Cerere de reabilitare judecatoreasca IULIA47 IULIA47 Buna seara, vin cu deosebita rugaminte sa-mi confirmati sau i-mi imfirmati daca se poate formula cerere de reabilitare judecatoreasca conform codului penal si ... (vezi toată discuția)