Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ingrijire batrani pentru proprietate(+clauze)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ingrijire batrani pentru proprietate(+clauze)

Doresc sa aflu daca ingrijesc 2 persoane in varsta,care nu au copii,pentru a-mi lasa proprietatea(casa,apartament) ce act trebuie sa fac,cand si cu ce clauze ,pentru a nu-l contesta rudele dupa moartea lor.Multumesc!
Donatie cu uzufruct viager, insa in cazul in care doamnele au mostenitori rezervatari acestia pot contesta actul in limita rezervei sucesorale cuvenite.
IMR BUSINESS CONSULTING, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns,dar ce act nu poate fi contestat(contract vanzare-cumparare,testament autentificat prin notariat,etc..)?
Orice act poate fi atacat in situatie in care exista mostenitori rezervatari, in cazul in care s-au facut instrainari ce le incalca rezerva.
Vedeti ce mostenitori exista!
in primul rand una este sa poata fi contestat si alta este sa aiba si castig de cauza. Avand in vedere ca persoanele sunt in varsta si nu au copii singurul mostenitor rezervatar posibil ar fi un sot in viata.
In al doilea rand daca v-ar face contract de vanzare-cumparare singura sansa ca cineva in lume sa conteste acel contract si sa aiba castig este cazul in care dovedeste ca respectiva vanzare a fost viciata sau vanzatorul nu avea putere de discernamant.
Pt Dvs cel mai sigur este contract de vanzare cumparare cu clauze de uzufruct si intretinere,
dar daca persoanele sunt sot-sotie puteti face si Donatie cu uzufruct viager DAR SI clauza de intretinere si toata lumea isi atinge astfel scopul.