Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere abuziva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere abuziva

am lucrat ca tamplar univerasl la o firma privata din data de 20 03 2003 in n luna octombrie 2013 am fost diagnostigat cu henie de disc am fost operat si am fost in concediu medical pina luna iunie 2014 cind am reinceput serviciul cu toate ca am dus adeverinta de la dr neurochirurg nu a fost luata in seama am fost pus sa ridic si sa fortez spatele ceea ce dr nu imi da voie. dupa ce am lucrat 2 zile au reinceput durerile de spate si am cerut angajatorului sa imi gaseasca ceva ce pot sa lucrez sau sa fiu lasat in somaj

am cerut jumatate din concediul de odihna dupa care am fost la ITM pt a face sesizare dar de a 2 zi am fost instintat ca mi sa facut referat disciplinar
In situatia dvs sunt posibile urmatoarele :
1. Art.48 C.mun.prevede ca, angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

In doctrina s-a aratat ca, modificarea temporară a locului şi felului muncii, fără consimţământul salariatului, ca măsură de protecţie a acestuia, se întemeiază de regulă pe starea sănătăţii salariatului, care de exemplu, nu mai poate presta munca pe carea o avea datorită unei boli profesionale sau a unui accident de muncă. În aceeaşi situaţie se află şi personale al căror loc de muncă prezintă riscuri. (Alexandru Athanasiu, Luminiţa Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, Bucureşti, 2005, p. 89).

2. Art.61 C.mun.
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;

Concedierea salariatului pentru motivul stipulat de art. 61 lit. c) din Codul muncii nu este obligatorie pentru angajator. Concedierea este obligatorie numai dacă organele de expertiză medicală constată că menţinerea salariatului este contraindicată întrucât i-ar afecta sănătatea.

3. Referat disciplinar pentru ce ? Ati savarsit vreo abatere?