avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datorii intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datorii intretinere

buna ziua,
am datorie la intretinere de prin 2009 la care s-au adaugat penalitati si acum as dori sa platesc.exista vreo posibilitate (fara sa chem in judecata asociatia) sa platesc toata datoria(adica strict debitul restant) fara sa imi socoteasca si penalitatile?sau vreo alta posibilitate daca stit,va rog sa imi spuneti.
multumesc
Nu este adevarat. Datoriile mai vechi sau mai noi nu sunt prescrise asa cum gresit se afirma mai sus si-mi pare rau ca trebuie sa va contrazic.
Termenul de 3 ani nu se refera la prescrierea datoriilor ci doar la prescriptia dreptului la actiune. Numai judecatorul poate constata, la cererea debitorului, daca dreptul la actiune este prescris, de la ce data... si tot judecatorul poate stabili daca se prescrie datoria mai veche de 3 ani sau nu.
Asadar nu este prescrisa automat datoria mai veche de 3 ani.
Prescriptia trebuie invocata, ceruta de cel interesat in intampinare, la primul termen de judecat si nu se aplica de la sine (Noul Cod Civil art. 2513....)
Apoi vedeti ca sunt multe situatii in care dreptul la prescriere se suspenda. Concret intr-o asociatie de proprietari, atunci cand restantierul solicita instantei sa constate ca datoria este mai veche de 3 ani si solicita prescrierea acesteia, reprezentantul asociatiei poate cere si obtine respingerea acestei cereri pentru ca:
- restantierul a avut cunostinta de aceste debite prin notificarile facute si primite sub semnatura de debitor acum 4 ani, 7 ani...
- restantierul a recunsocut datoria soliciatnd in scris si incheind cu asociatia conctracte de esalonare sau angajamente de plata acum 3,5,8 ani.
- asociatia a instituit privilegiu imobiliar acum 3-7 ani
- asociatia a chemat la mediere proprietarul...
- proprietarul nu a contestat sumele afisate pe lista de plata asa cum prevede L 230/2007
- asociatia a dat in judecata restantierul acum 3 ani si de atunci dureaza judecata, ceea ce insemna ca debitele pot fi chiar de acum 6 ani.
- ................
In situatia in care debitorului ii este acceptata plata numai a debitului restant (datoria din 2009), penalitatile aferente acestui debit mai sant valabile sau de vreme ce asociatia a incasat in primul rand debitul restant a recunoscut implicit prescrierea acestora?
Asociatia incaseaza bani efectiv si nu "debitul restant"... Banii incasati de asociatie de la un restantier sting in ordine cronologica cele mai vechi debite (atat cote de intretinere, reparatii, fonduri.... cat si penalizari aferente acestora). Daca asociatia a procedat altfel este o greseala. Greseala se poate remedia, se poate corecta atunci cand se constata, in urma verificrilor facute de cenzori sau in urma unor expertize.
Eu admit ca intre presedintele asociatiei si restantier poate sa existe o intelegere scrisa, un angajament de plata, o conventie de esalonare a debitelor..., iar in cadrul unei asemenea intelegeri sa fie stipulate clar termenele de plata, modul de stingere a debitelor (cat se stinge din restante si cat din penalizari), clauze de neindeplinire a intelegerii, sistarea sau nu a calculuilui penalizarilor de la data incheierii acestei conventii pana la indeplinirea acesteia s.a.m.d. Toatea acestea pot fi prevazute si apoi respectate. In cadrul acesta, DA, sunt de acord cu acordarea unor scutiri, a unor faciliatati care sa-l ajute pe restantier iar asociatia sa-si incaseze cat mai repede si sigur banii. Intelegerea partilor este "lege"!
Dar nimic din toate acestea nu decurg de la sine, nu se aplica vreo scutire de penalizari doar pentru faputul ca restantierul si-a platit doar cotele restante.

Amintindu-mi de prescrierea ce face obiectul postarii initiale credeti-ma ca am obtinut in instanta obligarea restantierului la plata debitelor (cote intretinere, fonduri, penalizari) pentru perioada 2000-2009, adica pentru 9 ani. Asta ca sa intelegeti ca nu se prescrie nimic automat dupa 3 ani. Chiar daca la primul termen, prin intampinare, debitorul a invocat prescrierea debitelor mai vechi de 3 ani, am prezentat judecatorului dovezi ca prescrierea a fost intrerupta de doua ori in ultimii ani prin doua angajamente de plata semnate de debitor, acceptate de presedinte... angajamente indeplinite partil de debitor. In afara de aceasta debitorul platin catre asociatie cateva sume, plati partiale din restante, a recunoscut existenta acestor debite... Judecatorul a respins cererea de prescriere si l-a obligat la plata debitelor asa cum a solicitat asociatia in baza dovezilor de la dosar pentru intreaga perioada de 9 ani.
ok,dar notificarea(neurmata de cerere de chemare in judecata in termen de 6 luni de la notificare) sau invitatia la mediere nu intrerup prescriptia.
de exemplu,in cazul meu asociatia a incercat sa ma dea in judecata dar cererea le-a fost respinsa pentru ca obiectul cauzei nu era complet si nici nu si-au refacut cererea in termenul acordat de catre instanta,fapt ce a dus la anularea cererii de chemare in jud...deci iar nu a intervenit prescriptia..
problema mea este ca eu am avut ,pana nu de mult chiriasi,asta e motivul pt care am ramas cu datorii si de aceea intrebam daca ati auzit sau ati trecut prin situatii de genul in care cel cu datorii a reusit sa faca o intelegere cu asociatia sa plateasca toata datoria,dar fara penalitati,sau pe ultimii 3 ani,daca asociatia nu si-a recuperat datoria si nu a fost indeplinit niciun act care sa intrerupa/suspende prescriptia,astfel ca prescriptia datoriilor mai vechi de 3 ani s-a implinit.nu e vorba de rau-platnic in cazul meu,si nici nu vreau sa intru in detalii despre chiriasi si alte lucruri...ca e prea mult de vorba si de spus...
deci,va rog,daca stiti ceva de genul sa imi rasp...IDEEA ESTE:AM VREO SANSA, FARA SA INTENTEZ PROCES,SA AJUNG CU ASOCIATIA LA O INTELEGERE ?VREAU SA LE PLATESC PE LOC TOATA DATORIA ,DAR FARA PENALITATI SAU SA LE PLATESC ULTIMII 3 ANI,PT CA AM BANII SI DORESC SA REZOLV URGENT SI PROMT,FARA PROCES PT CA DORESC SA VAND IMOBILUL!
MULTUMESC ANTICIPAT!
Ei, aici este problema.... ca vreti sa vindeti, aveti datorii si va trebuie adeverinta ca nu aveti datorii!
Da, in opinia mea se poate face o intelegere cu asociatia, avand in vedere ca conducerea acesteea a dormit in papuci de casa, adica trebuia sa va actioneze in instanta la timpul potrivit, iar acum vor sa recupereze de la dvs. intreaga suma.
Dar daca vor sa va incurce, pot sa o faca, va cheama acum in instanta si dvs. nu puteti vinde decat dupa terminarea procesului care poate avea o durata de 1-2 ani, de aceea zic ca este bine sa discutati aceste chestiuni, eventual in prezenta unui mediator si stiti cum este la astfel de negocieri, fiecare trebuie sa mai lase din pretentii astfel incat ambele parti, in final, sa fie relativ multumite.
La noi in asociatie am avut si un astfel de caz, cand datorita unei prea marii intelegeri avute, debitorul nu a fost actionat in instanta, s-a tot trenat (oameni in varsta, pensionari cu venituri mici, bolnavi) pana cand sumele adunate nu mai puteau fi achitate decat prin vanzarea locuintei. S-a acceptat plata debitului de baza si 1/2 din penalizari. deci asociatia si-a recuperat in mare masura deficitul, iar omul a fost multumit ca ”a scapat” de plata unei sume destul de importante...
Cum spuneam, discutati serios cu conducerea as. prop. care ar trebui sa se multumeasca ca are de incasat o suma destul de mare - Succes!

Alte discuții în legătură

Cum se plateste o datorie prescrisa? husseincudop husseincudop Sunt administrator de bloc. Avem un proprietar caruia i se prescrie o parte din datoria la intretinere,Am citit pe forum ca pur si simplu se sterge datoria din ... (vezi toată discuția)
Datorii intretinere, verificarea stingerii BeYourSelf BeYourSelf Buna ziua, Am avut ceva probleme si am ramas in urma cu plata intretinerii.In momentul de fata am de plata 12712,98 lei reprezentand 7682,04 cheltuieli de ... (vezi toată discuția)
Cine sterge penalitaile prescrise de la asociatia de locatari? asociatia? mirceabun1 mirceabun1 Buna ziua In 2010 am beneficiat de lege 175/2010 privind scaderea penalitatilor pentru plata integrala a debitului catre asociatie.Am achitat ... (vezi toată discuția)