avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Plata in timpul executarii silite este o recunoastere ...
Discuție deschisă în Executare silită

Plata in timpul executarii silite este o recunoastere de datorie?

Buna! Daca in timpul exacutarii silite efectuez plata pentru a mi se debloca un cont care a fost poprit, inseamana ca am recunoscut ca aveam datoria respecitva?

Multumesc!
Trebuia sa fi contestat in timp de 15 zile de la data cand v-ati trezit cu conturile blocate.
Nu cred ca mai aveti ce contesta daca poprirea a fost ridicata.
Puteti sa pretindeti suma inapoi, nu pe calea contestatiei.

Daca ati ajuns la faza executarii silite, problema daca plata = recunoastere de datorie este putin cam ... tarzie.
In executarea silita veti fi executat oricum, fie ca platiti de bunavoie, fie cu forta.
Nu mai conteaza daca recunasteti au ba datoria, o platiti oricum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare executare silita prin poprire karmelika karmelika Ma aflu in contestatie la executare si am obtinut suspendarea executarii silite prin poprire pana la solutionarea contestatiei.Am depus si cautiunea fixata de ... (vezi toată discuția)
Executare silită. Andrei0307 Andrei0307 Bună ziua! Daca plătesc executorului suma pentru care sunt executat,mai pot face contestatie după aceea? Dacă ma încadrez in cele 15 zile. Executarea e ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu cipry_blue cipry_blue Buna ziua! In momentul in care la firma unde lucrez s-au virat banii in contul angajatilor am fost singurul care aveam contul de salariu 0. In urma ... (vezi toată discuția)