Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită.
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită.

Bună ziua! Daca plătesc executorului suma pentru care sunt executat,mai pot face contestatie după aceea? Dacă ma încadrez in cele 15 zile. Executarea e pentru un credit din 2006 deci teoretic e prescris,dar eu trebuie să-mi deblochez contul de la banca si sa nu mai apar cu poprirea!
Nu. Odată ce plătiți de bună voie, înseamnă că vă recunoașteți datoria. După achitare, nu mai aveți ce contesta.

Dacă veți fi executat silit, și apoi vi se va admite contestația, veți putea cere întoarcerea executării.
Dapix, utilizator
Plata voluntară are valoare de recunoaștere a datoriei!
Demersul necesar, pe lângă contestația la executare, este suspendarea executării silite, cu plata unei cauțiuni.
daca o platiti, ce mai contestati ?
Datoria se plateste si de bunavoie, daca o platiti, banii nu ii mai vedeti inapoi.
contestati si cereti suspendarea executarii.
daca termenul de prescriptie e implinit, plata nu mai are ce sa intrerupa, dar nu riscati.