avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită.
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită.

Bună ziua! Daca plătesc executorului suma pentru care sunt executat,mai pot face contestatie după aceea? Dacă ma încadrez in cele 15 zile. Executarea e pentru un credit din 2006 deci teoretic e prescris,dar eu trebuie să-mi deblochez contul de la banca si sa nu mai apar cu poprirea!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:32, 14 Aprilie 2020
Nu. Odată ce plătiți de bună voie, înseamnă că vă recunoașteți datoria. După achitare, nu mai aveți ce contesta.

Dacă veți fi executat silit, și apoi vi se va admite contestația, veți putea cere întoarcerea executării.
Ultima modificare: Marți, 14 Aprilie 2020
Dapix, utilizator
Plata voluntară are valoare de recunoaștere a datoriei!
Demersul necesar, pe lângă contestația la executare, este suspendarea executării silite, cu plata unei cauțiuni.
daca o platiti, ce mai contestati ?
Datoria se plateste si de bunavoie, daca o platiti, banii nu ii mai vedeti inapoi.
contestati si cereti suspendarea executarii.
daca termenul de prescriptie e implinit, plata nu mai are ce sa intrerupa, dar nu riscati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata in timpul executarii silite este o recunoastere de datorie? roroxana roroxana Buna! Daca in timpul exacutarii silite efectuez plata pentru a mi se debloca un cont care a fost poprit, inseamana ca am recunoscut ca aveam datoria ... (vezi toată discuția)
Contestație executare silită pentru un credit luat în 2015 de la un ifn, cedat în 2017 unei firme de recuperare. ce șanse am? liviubonta liviubonta Buna ziua. Am luat un credit de la un ifn in 17.08.2015 scadent la 30 de zile, in 16.09.2015. Nu am platit nici o rata sau creditul. In 10.08.2017 creditul a ... (vezi toată discuția)
Anaf intoarcere executare silita turboxxl turboxxl Buna ziua, Am un proces castigat cu anaf la fond pentru intoarcerea executarii silite, iar ca intampinare anaf au invocat art 218 din legea fiscala ca ... (vezi toată discuția)