Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara
Mama a decedat in luna iunie.
In 1993, dupa decesul sotului(al doilea), s-a dezbatut succesiunea la care au participat mama si cei doi copii ai decedatului. A rezultat: mama 1/2 + 2/8 din jumatatea sotului, copiii, fiecare cate 3/8.

Acum....as vrea sa aflu urmatoarele, cu bunavointa dvs.:
1.daca s-a modificat termenul de deschidere a succesiunii(de la 6 luni la 2 ani, dupa cum mi-a spus un consilier juridic de la un birou notarial)
2.daca eu si sora mea mostenim cota mamei asa cum era dupa prima succesiune
3. daca copiii sotului decedat pot avea si alte pretentii
4. cum se calculeaza sau ce determina taxa notariala de succesiune.
5. Unul din fratii vitregi este internat intr-un sanatoriu pentru persoane cu dizabilitati(este lucid si constient cu perioade de pierdere a cunostiintei ). Poate fi reprezentat de sora lui in procesul de vanzare cumparare al apartamentului sau nu?

Va multumesc frumos.
1. Succesiunile se deschid prin moarte! Termenul de opțiune succesorala.este de 1 an si nu mai este de 6 luni, pt cei care au decedat după 1 Octombrie 2011. Opțiune succesorala se referă la faptul ca succesibilul poate opta in a accepta expres succesiunea prin declarație autentica la notar sau a renunța la succesiune tot prin declarație autentica la notar. Dezbaterea succesiunii se poate face oricând , pana in doi ani de la deces nu se percepe impozit de către stat de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
2. Da Dvs mosteniti cota mamei din succesiunea sotului dansei.
3.copii sotului nu au vocație la succesiunea mamei Dvs. Ei vor fi coproprietari cu Dvs si sora Dvs pe bunurile Moștenite atât de mama Dvs cat si de ei după soțul respectiv tatăl lor.
4.onorariul succesiunii vi l calculează notarul in funcție de valoarea bunurilor ce intra in masa succesorala.
5. Coproprietarul fără discernământ trebuie pus sub interdictie numit tutore care il va reprezenta in act. Acest lucru il face instanța de tutela. Poate fi si fratele acestuia.
ContSters250994, utilizator
Va mltumesc. O seara linistita va doresc.