Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Plata in plus impusa abuziv la UPC !
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Plata in plus impusa abuziv la UPC !

Am incheiat un Contract /2 ani cu UPC -ul
Pe 10.07.2014, cand am luat salariul si am vrut sa achit Factura, am vazut ca UPC a bagat abuziv la plata o Oferta ( cea cu meciurile ), in afara Contractului si fara sa fiu anuntat.
Operatorul de la casierie mi-a spus ca se ia in calcul acceptarea tacita si ca eu trebuie sa le spun daca renunt sau nu la Oferta, pentru ca de luna viitoare sa nu mai fiu taxat !

Se poate asa ceva ???....nu este un abuz ?
Asta ar insemna ca tot timpul sa merg la ei si sa verific permanent ce Oferte minunate imi mai baga pe gat !
Cum se poate ca in interiorul celor 2 ani sa se modifice Contractul in mod unilateral ?
Pentru a se modifica un Contract si pentru a plati ceva in plus nu ar fi trebuit sa fie incheiat un Act aditional la Contract ?
Ce inseamna la ei acea acceptare tacita ?

Interventie moderator: editare text nealiniat
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Este o practica la limita legii a interesului operatorului de cablu,pentru a determina consumatorii sa achite servicii pentru care nu exista incheiate documente care sa contina acordul platitorului
Problema cu acordul telefonic din partea beneficiarului este discutabila
- nu, telefonic nu sunt probleme ( in pachet intra si asa ceva: TV, TEL + INTERNET )
- este vorba doar din punct de vedere al Programelor TV bagate abuziv pe gat
in grila de Abonament deja facut si, in consecinta, si la plata
E legal ceea ce fac. Au si ei un departamnet juridic care este atent la orice fel de miscare ce implica contractele. Au anuntat din timp ... au pus la dispozitie mijloace de renuntare la optiune.
Nu este corect ce spuneti.
Recent, un alt post /furnizor TV
a facut publicitate in sensul ca:
- orice optiune va fi activata
doar la solicitarea clientului.
Deci, ..... nu te fura .....
.....
asadar, in cazul in care clientul nu verifica zilnic situatia,
poate sa o pateasca !...