Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare loc de munca dupa concediu crestere copil.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare loc de munca dupa concediu crestere copil.

Buna ziua, am urmatoarea problema: Sunt in concediu crestere copil, ar trebui sa reincep munca din 1 septembrie (ca sa pot beneficia si de stimuletul de crestere). Am gasit o alta oferta de job si vreau sa semnez contractul de munca cu data de 24 august. Cum procedez in acest caz, imi dau demisia cu 24 august sa poata fi operata schimbarea in Revisal si cu 25 semnez noul contract de munca sau se pot face toata in data de 25 august? Precizez ca 25 august e luni si din cate stiu eu, in Revisal se opereaza cu o zi inaintea intrarii in vigoare a noului contract.
1. Se numeste stimulent de insertie (nu stimulent de crestere).

2. Puteti incheia mai intai noul contract individual de munca (CIM) si apoi sa-l incetati pe cel actual.

3. Inregistrarea in Revisal se poate face si in ziua de vineri de dinaintea zilei de luni in care incepeti activitatea.

4. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art. 3

(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:

a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal — CNP, cetatenia si tara de provenienta — Uniunea Europeana — UE, non-UE, Spatiul Economic European — SEE;

b) data angajarii;

Art. 4
(1) Completarea, respectiv inregistrarea in registru a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2), si transmiterea registrului se fac dupa cum urmeaza:

a) la angajarea fiecarui salariat, elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;

Multumesc pentru raspuns