Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj dupa CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj dupa CCC

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati si pe mine.

Momentan sunt in CCC (copilul are 1 an si 10 luni) , inainte de nastere am avut 2 locuri de munca: unul a fost la un punct de lucru (aici am lucrat cu 8 ore), la un altul am lucrat cu 2 ore. Incepand cu februarie punctul de lucru a fost inchis, iar la cealalta firma in afara de directorul general toti au fost concediati.
Intrebarea mea este daca pot sa ma duc in somaj dupa terminarea CCC?
Dupa ce terminati CCC va duceti la angajator si solicitati sa va concedieze cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului).
Depinde si de stagiul de cotizare pe care l-ati avut inainte de a naste. Ne puteti spune perioadele in care ati lucrat in cei doi ani anteriori nasterii copilului?
Da, puteti beneficia de somaj numai daca indepliniti conditiile prevazute de lege pentru acordarea acestuia.
Sunteti in concediu pentru cresterea copilului, dar nu mentionatio daca primiti si indemnizatie pentru cresterea copilului. In cazul in care beneficiati si de indemnizatie pentru cresterea copilului atunci indepliniti conditia de a beneficia de somaj, pentru ca muncit in ultimele 12 luni anterioare nasterii (sau cel putin asa se presupune).
Dar inainte de toate trebuie sa anuntati angajatorii de incetarea concediului pentru cresterea copilului, pentru ca in aceasta perioada contractele dumneavoastra de munca au fost suspendate.
De vreme ce s-a inchis un punct de lucru, iar la celalalt loc de munca s-au facut restructurari, CIM va inceta in baza art 65 din codul muncii.
Buna ziua,
Am si eu o intrebare legata de subiectul stagiului de cotizare la somaj. Stiu ca trebuie sa fi cotizat 12 luni in ultimele 24, insa daca in anumite luni are 10-15 zile lucrate din 20 sau 22, restul fiind concediu fara plata la cererea salariatului ? Cum ii completez Adeverinta cu stagiul pt. inscriere la somaj? Ii trec si lunile acelea, cu nr de zile lucrate sau nu se pun?
Multumesc.