Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... OUG 46/2014
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

OUG 46/2014

Daca se aplica si pentru creditele ipotecare
Ordonanta face referire la creditele acordate persoanelor fizice. Nu se specifica ca este aplicabila doar creditelor de consum, in concluzie, este aplicabila tuturor tipurilor de credite contractate de persoanele fizice. Este necesar a indeplini anumite conditii ca sa puteti beneficia de prevederile acesteia:

Extras din OUG 46/2014:
"Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca cumulativ persoanele fizice prevazute la alin. (4) pentru acordarea deducerii speciale pentru credite sunt urmatoarele:
a) sa fie titulara a unui contract de credit aflat in derulare la data de 31 mai 2014, indiferent de data acordarii creditului;
b) creditul primit de persoana fizica sa fi fost supus restructurarii, potrivit prevederilor alin. (1) pana la data de 1 ianuarie 2016;
c) persoana fizica sa realizeze venituri brute din salarii prevazute la art. 55, cu exceptia veniturilor prevazute la alin. (2)-(4), la functia de baza, de pana la 2.200 lei, inclusiv, in fiecare luna a perioadei impozabile in care se acorda deducerea. "