Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Decontare transport militari
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Decontare transport militari

Sunt cadru militar al MAI. In anul 2009 m-am mutat la cerere la o subunitate aflata la 17km de loc. de domiciliu deoarece in urma problemelor bugetare din acea perioada s-a intarziat decontarea chiriei cu 3 luni. In anul 2010 postul a fost restructurat si am fost mutat in interes de serviciu in alta localitate, dar in cadrul aceleasi subunitati, aflata la 56 km de loc. de domiciliu. La reorganizarea din 2011 m-am inscris la concurs pe un post aflat in localitatea unde am facut cerere in 2009 si l-am obtinut. In acest moment am solicitat decontarea cheltuieilor de transport iar raspunsul a fost negativ, motivat fiind de cei care au analizat cererea de faptul ca am revenit in localitatea unde am facut cererea de mutare in 2009.
Intrucat nu gasesc baza legala pentru decontarea transportului, va rog sa ma ajutati cu un raspuns .
jony98, utilizator
Ordinul nr. 51/2014 pentru aprobarea Normelor metodologice privind decontarea cheltuielilor de transport în unele situaţii în care cadrele militare, poliţiştii şi personalul civil se deplasează la şi de la locul de muncă
[ link extern ]
Comp. financiar mi-a comunicat ca pentru cadrele militare se aplica doar art.1, lit. a din acest ordin, iar subunitatea nu este izolata.
Ordinul se aplica integral cadrelor militare, poliţiştilor şi personalului civil care se deplasează la şi de la locul de muncă.
Art. 2, lit. b si c din normele metodologice fac referire doar la politisti, elevi si studenti din institutiile de invatamant pentru formarea politistilor.
Pentru militari, dupa cum am fost informat, sunt aplicabile prevederile HG 372/1990 si ale OMI 107 pe care nu le pot gasi.