avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Daramare locuinta
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Daramare locuinta

buna ziua, am si eu o intrebare, casa in care locuiesc este lipita de cea a fratelui meu deoarece cand s-a facut succesiunea s-a hotarat sa i se dea si lui 2 camere din casa parinteasca,. Acum el isi darama partea lui dar nu mi-a cerut nici o aprobare, pur si simplu s-a apucat de daramat. Ideea este daca ii trebuia aprobarea mea si daca este obligat sa imi repare spatele casei sau trebuie sa il repar eu. MULTUMESC!!!
Cel mai recent răspuns: daniela_grigore , utilizator 19:17, 28 Iulie 2014
Din expunerea dv rezulta aspecte contradictorii
Astfel intial precizati casa in care locuiesc este lipita de cea a fratelui meu ,respectiv exista 2 copnstructii distincte
UUlterior ,reveniti cu precizarea s-a hotarat sa i se dea si lui 2 camere din casa parinteasca,. Acum el isi darama partea lui
Daca este vorba despre o singura constructie cu 2 proprietari distincti,era necesar acordul celuilalt proprietar - respectiv al dv
Referitor la reparat spatele casei,raspunsul este conditionat de interesul fratelui dv care fie poate executa cele 2 camere daramate pe acelasi amplasament caz in care obligatoriu va executa si reparatiile la peretele in discutie,fie va execuie noua distincta caz in care are obligatia sa repare peretele ramas dupa dezafectarea vechii constructii
Imi cer scuze pentru exprimare este o singura locuinta cu 2 proprietari. Ideea este ca el nu a cerut nimanui acordul.Acum a daramat si mi-a crapat peretii casei din cauza loviturilor. Cui as putea sa ma adresez, doar instantei? Multumesc anticipat!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa vecina daramata malinched malinched Buna ziua, Locuiesc intr-o casa tip vagon. Aceasta casa este impartita in trei locuinte, fiecare avand cate un proprietar. Spatele casei noastre a fost lipita ... (vezi toată discuția)
O constructie improvizata la vecini imi deterioreaza peretele casei. CristinaCIC CristinaCIC Buna ziua In spatele casei mele, vecinii au o baraca veche, lipita de peretele casei mele. In urma zapezilor si a ploilor peretele casei mele este ud, ca si ... (vezi toată discuția)
Raspunderea vecinilor mihaela=424 mihaela=424 Buna ziua, este vorba de casa parintilor mei care este incadrata si in laterale si in spate de vecini. Asa cum se construiau casele in trecut, ... (vezi toată discuția)