Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prioritate semafor
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prioritate semafor

Vreau sa va intreb daca este corect, cum spun unii desi eu nu cred, ca atunci cand ai verde la semafor si faci dreapta pe un drum cu 2 benzi este obligatoriu sa intri pe prima banda dandu-i prioritate celui care face stanga la semafor pentru a intra pe banda a 2-a. Adica daca eu fac dreapta si intru pe un drum cu 2 benzi nu am voie sa ma inscriu direct pe banda a 2-a daca vine cineva din sens opus care face stanga si are tot verde?
separatistul a scris:

verde intermitent este NUMAI pentru obigatoriu la dreapta .
nu se incadreaza pentru situatia domnului , si chiar daca ar fi fost montat semafor verde intermitent , tot trebuia sa fie incadrat pe banda 1 .

iustin_79 a scris:

sunt la semafor pe un drum cu o singura banda pe sens, am verde si fac dreapta.

Deci se aplica la intrebare, daca e verde intermitent. Cititi ce am extras din OUG 195/2002 si veti intelege cine are prioritate.
Ioan Petru Butariu, Contabil
nu cred ca ati inteles.... nu e vorba de cine are prioritate
e clar prioritate am eu de dreapta...(este verde plin nu intermitent)
e vorba de ce banda aleg sa continui drumul:
1. prima banda
2.pot alege orice banda doresc (1 sau 2)....
deoarece eu am ales sa merg pe banda a 2-a si cel din sens opus a intrat tot pe banda a 2-a si astfel ca berbecii ne-am intersectat. Eu am spus ca eram in drepta lui si trebuia sa ma lase, iar politistul a spus ca eu trebuia sa aleg doar prima banda. Oare acum ati inteles?
Ambii trebuia sa fi intrat pe prima banda, daca ati intrat pe a doua, tot nu aveti vina ca trebuia sa va dea prioritate.
Ca sa ma asigur ca am inteles corect- dvs la intersectie ati virat dreapta, iar el venind de pe contrasens, stanga. Cate benzi pe sens ?
gi-jane2, moderator
drumul de pe care iesim are o singura banda pe sens, cel pe care urmeaza sa intram amandoi are 2 benzi pe sens
De aia va ziceam, de ce trebuia ca dvs sa intrati pe prima asa cum zice politistul si celalalt nu ?
Chiar daca ati intrat pe a doua, el trebuia sa astepte sa intrati undeva , si apoi el dupa dvs.
El ar trebui sanctionat pt neacordare de prioritate.
Si daca mergeati inainte?? Daca nu faceati dreapta si mergeati inainte, nu trebuia oricum sa astepte ? Ba da !
daca v-ati lovit si politia a zis ca sunteti vinovat, as contesta.
gi-jane2, moderator