avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune impotriva Statului Roman in calitate de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune impotriva Statului Roman in calitate de uzufructuar

Se poate uzucapa impotriva Statului Roman care este uzufructuar al terenului?
Cel mai recent răspuns: Ofelia Teodorescu , Avocat 11:21, 25 Iulie 2014
Nu.
Chiar daca familia mea a folosit acel teren inca din anii 1935-1940 si pana in prezent ?

Daca statul este proprietar, acel teren este domeniu public, care nu poate fi uzucapat.
Vad ca spuneti ca statul este detinator al unui drept de uzufruct (desi este posibil sa fi inteles dvoastra gresit), iar in acest caz ar trebui sa aflat cine detine dreptul de proprietate al acelui teren si doar in situatia in care acesta este o alta persoana decat statul am putea vorbi de o eventuala uzucapiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie achizitiva pentru terenuri aflate in proprietatea statului vivbog vivbog Parintii mei au mostenit un o proprietate cu o suprafata de 3000m2. Bunicii au primit un teren de la Consiliul Popular, in anul 1959, cu o suprafata de 1000m2, ... (vezi toată discuția)
Partaj wolfmistery wolfmistery Buna ziua ...as dori sa aflu si eu numarul si numele legii care te pune in posesia unui imobil dupa 30 de ani de locuire in respectivul imobil.....v-as ruga ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune - impotriva cui este indreptata? claudiuvlad claudiuvlad Buna ziua, Intampin o situatie ciudata cu instantele romanesti prin judecarea spetei uzucapiunii. Am fost pus in proprietate la inceputul anului 2006, prin ... (vezi toată discuția)