Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune impotriva Statului Roman in calitate de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune impotriva Statului Roman in calitate de uzufructuar

Se poate uzucapa impotriva Statului Roman care este uzufructuar al terenului?
Nu.
Chiar daca familia mea a folosit acel teren inca din anii 1935-1940 si pana in prezent ?

Daca statul este proprietar, acel teren este domeniu public, care nu poate fi uzucapat.
Vad ca spuneti ca statul este detinator al unui drept de uzufruct (desi este posibil sa fi inteles dvoastra gresit), iar in acest caz ar trebui sa aflat cine detine dreptul de proprietate al acelui teren si doar in situatia in care acesta este o alta persoana decat statul am putea vorbi de o eventuala uzucapiune.