Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Casa si teren in posesie, fara acte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Casa si teren in posesie, fara acte

Tatal meu are casa si terenurile pe numele tatalui sau insa are rol la primarie si plateste impozit de peste 40-50 de ani. Ce demersuri trebuie facute si cat ar ajunge sa isi faca acte pe numele lui, are in jur de 5 hectare de teren si casa. El mai are 3 frati dintre care doar 1 mai este in viata restul avand cate un copil, dintre care unul se afla in canada. Va multumesc!
Buna ziua,
Tatal dumneavoastra trebuie sa dezbata succesiunea de pe urma parintilor sai.
La dezbatere vor veni:
1. El in calitate de fiu in viata.
2. Ceilalti frati decedati prin reprezentare de catre copiii lor.,
3. Mama dansului daca mai traieste.
Eventual, poate ridica exceptia lipsei de interes a celorlalti mostenitori conform art. 700 Vechiul C.Civ
Daca ceilalti mostenitori nu vor sa se prezinte la notar atunci se va adresa instantei pentru dezbatere.
E bine sa consulte un avocat.
Exista posibilitatea inlaturarii celorlalti mostenitori si prin uzucapiune.
Dar daca are rol de peste 50 de ani la primarie nu se poate face acte fara implicarea fratilor?
Si acte de proprietate o fi avand?
are acte pe numele tatalui