avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1932 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligativitatea CIM vanzator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligativitatea CIM vanzator

buna ziua ,
revenind la subiectul de mai sus
srl 3 asociati
unul din cei 3 asociati este administrator dar si vanzator la magazinul pe care il avem
eu ca administrator si vanzator ma obliga legea sa am cim
mentionez ca sunt si pensionar si mai am un cim la alta firma cu norma intreaga
multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:27, 27 Iulie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
Nu exista in legislatie inderdictie in a avea mai multe contracte de munca cu norma intraga simultan, prin urmare poate avea ctr de munca cu norma intreaga atat la magazin cat si la celalalt angajator.

Slavinia a scris:

Nu prea înțeleg care este întrebarea. Contractul încheiat cu SRL trebuie sa fie part-time, având norma întreagă la alta firma, dacă la asta faceți referire.


Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Astfel, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.

De asemenea, Codul Muncii nu impune obligativitatea angajarii unei persoane pe o anumita functie.
buna ziua , sa pun problema altfel .
SRL 3 asociati
magazin vinuri
la magazin vinde unul din asociati care este si administrator
legea ma obliga sa am contract de munca ?
Codul Muncii nu impune obligativitatea angajarii unei persoane pe o anumita functie.
Ultima modificare: Duminică, 27 Iulie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca cu norma intreaga radu-toma calin radu-toma calin Cate contracte de munca cu norma intreaga poate avea o persoana? (vezi toată discuția)
Contracte de munca Andrei Mihail Andrei Mihail Salutare, Am o microintreprindere fara angajati. Vreau sa ma trec pe mine cu contract de administrare pe firme, dar am nevoie si de un director economic. Am ... (vezi toată discuția)
Ne permite legislatia sa angajam o persoana full-time intr-o ... carmen.manole carmen.manole Ne permite legislatia sa angajam o persoana full-time intr-o companie, cand acea persoana are deja job full time intr-o alta companie? Va multumesc. (vezi toată discuția)