Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Obligativitatea CIM vanzator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Obligativitatea CIM vanzator

buna ziua ,
revenind la subiectul de mai sus
srl 3 asociati
unul din cei 3 asociati este administrator dar si vanzator la magazinul pe care il avem
eu ca administrator si vanzator ma obliga legea sa am cim
mentionez ca sunt si pensionar si mai am un cim la alta firma cu norma intreaga
multumesc !
~ Conținut șters la cerere ~
Nu exista in legislatie inderdictie in a avea mai multe contracte de munca cu norma intraga simultan, prin urmare poate avea ctr de munca cu norma intreaga atat la magazin cat si la celalalt angajator.

Slavinia a scris:

Nu prea înțeleg care este întrebarea. Contractul încheiat cu SRL trebuie sa fie part-time, având norma întreagă la alta firma, dacă la asta faceți referire.

Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Astfel, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.

De asemenea, Codul Muncii nu impune obligativitatea angajarii unei persoane pe o anumita functie.
buna ziua , sa pun problema altfel .
SRL 3 asociati
magazin vinuri
la magazin vinde unul din asociati care este si administrator
legea ma obliga sa am contract de munca ?
Codul Muncii nu impune obligativitatea angajarii unei persoane pe o anumita functie.
Cornel Vasile, Consilier juridic