Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzat de furt pe nedrept
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzat de furt pe nedrept

Buna ziua, sora mea este acuzata de fiica sa are 21 de ani, ca i-au fost furati 2000 de euro din casa, mentionez ca primeste pensie alimentara de la mama sa. Acuzatia vine dupa 4 luni de zile. Politia a venit cu - invitatie la politie. In aceasta casa au venit tot felul de persoane si prieteni de la fostul sot si prietenii , Pe ce baza pot fi acuzata pe nedrept si dupa patru luni de zile! de acest furt. Poate fi acuzata de familia sa cu ce probe si ce este de facut. Multumim
e o problema mai delicata...evident ca politia va tine cont de relatia de rudenie si va lua in considerare si faptul ca este vorba de o posibila razbunare in familie... in opinia mea, sesizarea facuta la 4 luni de la descoperirea furtului e tardiva... legea spune ca nu trebuie sa treaca 2 luni de la descoperirea faptei
Furtul savarsit intre membrii de familie se pedepseste numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, iar plângerea prealabilă trebuie să fie introdusă în termen de 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.
Practic, nu prea are cum dovedi ca taman mama ei i-a luat banii si nu altcineva, din moment ce n-a avut camera de supraveghere pe care sa reiasa furtul respectiv. Amprente pot fi lasate sa zicem ca i-a cerut sa ia un pahar din dulap si pe urma pretinde ca acolo a avut banii, e cuvantul fiicei contra cuvantului mamei ei. Adica amprentele ar dovedi doar ca a pus mana undeva, nu si faptul ca a luat bani de acolo.