avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Totul despre chiriasii fara contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Totul despre chiriasii fara contract

Buna stam intr-o chirie de 1 an fara contract de casa, si proprietara ne-a anuntat pe 24.07 sa parasim apartamentul in august ca o sa vina alti chiriasi in septembri . Are voie sa ne tina fara contract si sa ne de-a afara cand vrea ei??????sau mai putem sta incapana la sfarsitul lui septembrie...plizz sa ma anuntati:(X-(
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 11:39, 27 Iulie 2014
aveti calitatea de tolerat daca nu aveti contract...eu zic sa va cautati alta gazda... evident, puteti face in asa fel incat sa fortati sederea dvs dar va faceti si dvs si proprietarul nervi... pe viitor, cand inchiriati, cautati pe cineva dispus sa va faca contract, sa numai stati la bunul lui plac
Este si culpa dv ca ati acceptat sa locuiti in chirie fara incheierea de documente legale prin care sa stipulati clauze concrete= drepturi si obligatii -astfel inca sa detineti temei pentru a putea contracara eventuale pretentii ale proprietarului
sau mai putem sta incapana la sfarsitul lui septembrie.

Stabiliti concret cu proprietarul data limita pana la care puteti locui in imobil
In prezent ocupati fara nici un drept un spatiu asupra caruia nu aveti nici un titlu, deci nu sunteti in pozitia sa stabiliti dvs un termen de plecare. Ca tolerati, sunteti la mana proprietarului, numai o negociere din omenie va mai poate tolera in continuare.
Sau intrebati care ar fi conditiile pentru noii chiriasi, poate le puteti satisface dvs.
Bunul plac al proprietarului s-ar putea sa-l coste.Prezentati-i faptul ca avea obligatia sa declare si sa plateasca impozit aferent sumei incasate drept chirie.Sa vedeti cum isi revizuieste atitudinea, imediat, e evaziune fiscala.:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuzul proprietarlui de a ne intocmi contract de inchiriere Ioanamra Ioanamra Buna ziua. Acum cam 8 luni, ne-am mutat in apartamentul in care locuim in prezent. Atunci, proprietarul a spus ca nu doreste contract de inchiriere in prima ... (vezi toată discuția)
Chirie fara contract inregistrat la fisc! perspikce perspikce Buna ziua ! Am si eu o nelamurire.In luna Octombrie pe data de 18 m-am mutat cu chirie impreuna cu prietena mea in chirie la un domn in casa ,nu apartament in ... (vezi toată discuția)
Cum as putea recupera banii si bunurile? AlparT AlparT Cum as putea recupera bunurile si mai ales banii cu care sunt datornici 4 persoane prin neachitarea facturilor electrica,internet,e-on si consum.Aceste ... (vezi toată discuția)