avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventie cu somajul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventie cu somajul

daca societatea a beneficiat de conventie cu somajul la angatarea mea cum procedez ca sa plec mai repede de 3 ani
din firma fara sa afecteze firma si sa beneficiez si de somaj?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 15:53, 14 Mai 2009
Ori suferiti dvs, ori sufera firma.
Daca plecati cu demisie, nu beneficiati de somaj dar firma nu va avea de platit penalitati
Daca va concediaza, veti beneficia de somaj dar va da toti banutii pe care i-a primit inapoi.
daca CIM se desface din motive disciplinare salariatul are dreptul la somaj? Ce pasi trebuie sa urmeze angajatorul pentru desfacea CIM disciplinar?
Nu are dreptul la somaj daca este concediat pt motive disciplinare.
Raspuns.
Este si mai grav.
O desfacere disciplinara evident ca este si o nota proasta a salariatului si nici nu am dreptul la somaj ca doar din vina mea ca indisciplinat s-a desfacut contractul individual de munca.
Desfacerea disciplinara obliga la o cercetare prealabila.
Eu zic sa va mai ganditi ce vreti pt ca carnetul de munca este mai rau decat cazierul (daca am facut o boroboata penala mai sunt gratiat, amnistiat) dar nenorocitul asta de carnet de munca ne urmareste ca o umbra,toata viata, si este si cartea noastra de vizita.
Deci, daca vreti sa plecati, plecati prin demisie dar nu beneficiati de somaj.
Inocentia
In situatia d-voastra nu exista posibilitatea de de a primi si somaj si societate sa fie scutita de a "suferi".
Mai bine asteptati sa se implineasca termenul legal si apoi plecati.
Ori faceti cum va este d-voastra mai bine, dar nu plecati prin decizie de incetare CIM din motive disciplinare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie sau concediere? georgika georgika Buna ziua, Am si nevoie urgent de raspunsuri ! Lucrez la o firma unde sunt pe post fix,nu lucrez pe banda k sa fie nevoie sa stau neaparat la postul meu ... (vezi toată discuția)
Concediere conform art.61, lit.a CodrinCiucanu CodrinCiucanu Buna ziua, Initial angajatorul a intentionat sa ma concedieze conform articolului 61 lit.d adica necorespunzator profesional oferindu-mi un alt post la o ... (vezi toată discuția)